Трайков с резерви за "инвеститора" от Абу Даби

Инвеститорите в проекта за Формула 1 "действаха доста некоректно и аз вече имам доста резерви". Това заяви министърът на икономиката Трайчо Трайков пред БиТиВи по повод заплетената ситуация около компанията от Абу Даби. Тя беше доведена от Румен Петков и Богдан Николов и представена като евентуален инвеститор за писта за F1 у нас на 3200 декара от летището в Доброславци.

"Смятам, че се получи истерия. В случая ние сме държава, държавна институция и който и да е инвеститор трябва да докаже пред нас сериозността на намеренията си. Аз съм "за" всеки проект, винаги бих се срещнал, бих помогнал нещо да се случи. От тук нататък остава те да докажат, че имат парите и че ще инвестират в проекта, обясни министър Трайков.

Според него един сериозен инвеститор не праща писма (има предвид писмата, изпратени до в."Сега", с които инвеститорите в лицето на изпълнителния директор на арабската компания Раид Абу Худра опровергаха официалното прессъобщение на министерството на икономиката - че ще инвестират и че са частна, а не държавна компания, както беше написано.)

Ако с прессъобщението нещо се е объркало, въпросът е дали иначе този сериозен инвеститор не се е компрометирал пред нас, заяви Трайков.

Богдан Николов ми се извини, Румен Петков ми се извини, защото те са подали информацията, която е ползвана за прессъобщението, обясни министърът. Подобна практика обаче е, меко казано, странна, тъй като на срещата би трябвало да е присъствал човек от пресцентъра, който да ползва информация от преводача и от официалните правителствени лица, а не единствено от депутата от БСП и бивш вътрешен министър и от шефа на федерацията по мотоциклетизъм. 

Трайчо Трайков обеща да оказва съдействие, но "те да бъдат така добри да защитят собствената си репутация".

По думите му, ако инвеститорите дойдат с парите и ако федерацията каже, че проектът е готов, тогава държавата ще се включи и ще помогне проектът да се случи, ако прецени, че има интерес да участва.

Прекалено оскъдни данни за компанията

Инвестицията за пистата се оценява на около 200 млн. евро, а държавното участие от 3200 дка край Доброславци е оценено на 180 млн. евро. Пред "Капитал" главният архитект на София Петър Диков заяви, че трасето може да бъде построено върху половината от площта, която е общо 3200 дка, а на другата половина инвеститорът да направи хотели, инфраструктура или производство, пряко свързано със състезанията.

Засега информацията за потенциалния инвеститор EABG също е оскъдна, пише "Дневник". Според министерството на икономиката групата се състои от 67 фирми с различен предмет на дейност - от кетъринг до недвижими имоти и превози на товари, но не и строителство. На сайта на компанията са посочени 14 нейни дружества, но страниците им са в процес на разработка.

Няма данни за собствениците и мениджмънта й, както и за текущи или завършени проекти, показва проверка на "Дневник". Не присъства и името на дошлия на спешно посещение в България Бадуан. Мейлът му излиза като контакт на фирмата Baynunah Global Solution от Абу Даби, за която не е ясно с какво се занимава.

Новините

Най-четените