Вълната на протести, тръгнала от Тунис и обхванала арабския свят, не стихва.
Демонстранти, които искат да свалят режима на Муамар Кадафи, излязоха по улиците на четири града в Либия в обявения днес "ден на гнева". Съобщава се за най-малко 14 убити при сблъсъци с проправителствени групи, предаде Асошиейтед прес.
Антиправителствени активисти в Либия използват сайтовете за социални контакти, за да получат подкрепа за протестите. Няколко либийски групи организират чрез Facebook "ден на гнева". Призивите са за демонстрации срещу режима и осъждане на корупцията.
Късно снощи имаше съобщения за сблъсъци в два града, в резултат на които загинаха двама души. Десетки други бяха ранени при демонстрации във вторник вечерта в източния град Бенгази. Безредиците там започнаха след задържането на яростен правителствен критик.
Сунити срещу шиити в Бахрейн
Хиляди шиити са излезли по улиците на столицата на Бахрейн - Манама, с искане за прекратяване на управлението на сунитската фамилия Халифа в населената предимно с шиити малка държава.
Около 60 души са смятани за изчезнали и най-малко трима са убити след нападение на полицията тази нощ срещу лагер на протестиращи в Манама, съобщиха източници от шиитската общност. Веднага след това основният шиитски опозиционен блок Уефак обяви, че неговите депутати напускат парламента. Уефак има 17 от общо 40 места в националното събрание. Говорителят на блока Ибрахим Матар заявил, че е възможно смятаните за изчезнали да са арестувани или да са избягали и сега да се крият по домовете си.
Вътрешното министерство предупреди в специално изявление по телевизията жителите на столицата да избягват централните райони. Въоръжените сили ще предприемат "всички необходими действия", за да се гарантира сигурността, се казва в съобщението.
Външните министри на държавите от Персийския залив се събират извънредно тази вечер, за да обсъдят безредиците в Бахрейн, съобщи катарската държавна информационна агенция, цитирана от Ройтерс.
В продължаващите четвърти ден размирици по улиците армията изкара за пръв път танкове, като според специализирания сайт Debka.com колоната, влязла на Перления площад в центъра, е водена лично от краля Хамад бин Иса ал Халифа.
До момента с известен, макар и половинчат успех, са се увенчали т.нар. Жасминова революция в Тунис, довела до бягството на президента Бен Али и клана му, както и протестите на площад "Тахрир" в Кайро, също прогонили от властта президента Мубарак и фамилията му. Но как ще продължат промените оттук нататък...
Продължават и протестите в Йемен. Най-малко 25 души са ранени при ожесточени сблъсъци между поддръжници и противници на режима на президента Али Абдула Салех. Инцидентите са станали в столицата Сана. Междувременно армията разположи свои части в размирния град Аден.
На 19 февруари алжирската опозиция планира да организира нова протестна акция с искания за смяна на управляващия режим и за либерализиране на обществено-политическия живот.
Маккейн и Горбачов: Искрите от бунтовете ще подпалят и други черги
Бившият кандидат за президент на САЩ - републиканецът Джон Маккейн, заяви преди дни, че свалянето на Хосни Мубарак в Египет трябва да послужи като предупрежение за руския премиер Владимир Путин.
Сенаторът от Аризона прогнозира преди време, че има голяма вероятност свалянето на режима в Египет да предизвика аналогични движения по цял свят и предупреди лидерите в страни като Китай и Русия, че в светлината на последните събития тяхната власт става все по-нестабилна.
"Не смятам, че тези революционни събития касаят единствено Близкия изток. Задухал е вятърът на промените и ако бях на мястото на Владимир Путин, бих бил по-малко самоуверен, докато стоя в Кремъл със своята клика от КГБ. И бих се чувствал в по-малка безопасност (след революциите в Близкия изток), докато почивам в курорт, където се намира президентът на Китай и още няколко китайски ръководители, които решават съдбата на 1.3-те милиарда жители на тази страна."
Последният президент на СССР Михаил Горбачов заяви в серия медийни изяви през последните дни, че се срамува от начина, по който Русия се управлява днес, и предупреди, че Кремъл може да се изправи пред същите размирици, каквито се случиха в Египет - само че в Русия те биха имали по-лош край.
Горбачов нарече управляващата в Русия класа "богата и безпътна" в интервю, публикувано вчера в опозиционния вестник "Новая газета", чийто съсобственик е самият той. "Техният идеал е някъде в района на Абрамович (Чукотка - бел.р.). Презирам този идеал. За това богато безпътство ме е срам. Срамувам се за нас и за страната ни."
Той разкритикува Кремъл за потъпкването на свободата на медиите и на изборите и предупреждава, че юмрукът, с който държи властта, може би е застрашен, отбелязва "Уолстрийт джърнъл".
"Ако всичко продължава така, както е в момента, смятам, че вероятността за египетски сценарий ще нараства", а в Русия "той може да завърши много по-лошо".
Владимир Путин и президентът Дмитрий Медведев се обявяват за "спасители на отечеството", но според Горбачов правят всичко възможно, за да запазят личната си власт. "Честните избори са по-важни от удържането на трона", твърди бившият съветски лидер.