Четвърти час в Съдебната палата в столицата продължава прожекцията на видеоматериали по делото за подкуп срещу бившия военен министър Николай Цонев, предаде БНР. Документирана е срещата на следователя Петьо Петров с подсъдимите, за които се твърди, че се опитали да го подкупят - съдията Петър Сантиров и финансистът Тенчо Попов.
В края на разследването прокуратурата прекрати обвинението за предлагане на подкуп, защото се оказа, че няма достатъчно доказателства, с които да го доказва в съда. И остана това за даването на подкуп.
Тенчо Попов беше главен секретар на Министерството на финансите по времето на Милен Велчев, а по време на тройната коалиция - на висока длъжност в Българския енергиен холдинг (БЕХ). Николай Цонев беше министър от квотата на НДСВ, което кадруваше във военното министерство по време на две правителства.
Записът е от среща на съдия Сантиров и основния свидетел - следователя Петьо Петров, се среща на 17 март със Сантиров в кафене в столичния квартал "Гоце Делчев", опакован с микрофони. Вчера той критикува техниката на ДАНС, която била стара и затова трябвало да се облече в голяма риза и изглеждал като клошар.
Според журналистката Силвия Великова, която предава от Съдебната палата, СРС-ата са записали впечатляваща лексика - въпреки че лошото качество на звука и разминаването с картината значително затруднява проследяването на договорката за "потурчването" на делото на Цонев. Съдът констатира и разминаване между звуковия файл и дешифровката на хартия, а адвокатите заподозряха монтаж.
Няколко са запомнящите реплики: "Хайде да видим какво правим по този въпрос, какво правим с тоя Цонев"; "Ако не е за 50-60 хиляди няма за какво да се занимавам изобщо с този случай" - казва следователят Петьо Петров, а съдия Петър Сантиров го пита "евро ли".
Следователят дава да се разбере, че по въпроса предпочита да комуникира със съдията Сантиров и много упорито търси контакти с Николай Цонев. Такава среща така и не се осъществява. Има и категоричната му позиция: "Аз на Тенчо кинти няма да давам, нищо че ти е авер". И последната реплика на следователя Петров "Да се договорим, така че да се получи, че всички да сме доволни".
В разговора за парите Петров пита Сантиров за Цонев: "Тоя плащач ли е?" Отишъл при Тенчо с такава молба, отвърнал съдията.
И за Борисов има, и за "Цанков камък", и за избора на съдии
Има и други интересни, странични на договорката, записи на тези специални разузнавателни средства. Например на един от тях Тенчо Попов споменава името на премиера Бойко Борисов, на когото изпратил доклад за злоупотреби в Цанков камък и в АЕЦ "Белене" - по времето, когато бил на работа в БЕХ. После обаче бил уволнен.
В СРС-атата се обсъжда и изборът на Лазар Груев за председател на Върховния касационен съд, на Георги Колев за председател на Софийския градски съд и се споменава фикс идеята на министър Цветан Цветанов да арестува непременно съдия. Всъщност в тази операция това се случи - с ареста на Петър Сантиров.
При разпита на Петров
Мегаделото за подкупа започна вчера в Софийския градски съд. Тогава Цонев коментира, че арестът му по делото е бил организиран показно, за "да бъде унижена българската армия" и "да се повиши доверието и рейтингът на полицията". Цонев пророкува, че ще бъде оправдан, както стана при първото му дело за поточната линия за 8 млн. лева.
Вчера беше разпитан и основният свидетел - следователят Петьо Петров, който е издал на властите тримата и впоследствие играл роля, за да получи 20 000 евро. Парите били дадени, за да се прекрати разследване по проекта "Странджа 2" за 120 млн. лева, по което обвинен е можел да бъде Цонев.
При разпита на Петров стана ясно, че не е влизал в никакъв контакт с Цонев. Неговото обяснение е, че Попов и Сантиров нарочно действали така, за да вземат повече пари от подкупа.
По думите на следователя Сантиров го потърсил първи. Впоследствие се срещнали в столичния кв. "Гоце Делчев" и съдията му разказал, че Цонев ходи с няколко милиона из София "и иска да се оправя".
След това той се срещнал с шефа на следствието Бойко Найденов и му разказал за предложението, Найденов го попитал да преминават ли към реализация, на което Петров отвърнал положително - и така започнало подслушването.