Швейцария отхвърли минималната заплата от 3300 евро (обновена)

Швейцария отхвърли въвеждането на рекордно висока минимална заплата от 3300 евро или 4000 швейцарски франка бруто. На провелия се в неделя референдум два 23% от избирателите са подкрепили въвеждането на минимално заплащане от 22 швейцарски франка на час (18 евро), показват резултатите от екзит пол анкетата.

Референдумът е по инициатива на синдикатите и на левите партии.

Ако идеята беше одобрена най-облагодетелстваните професии щяха да са продавачите, заетите в хотелиерството и ресторантьорството, селското стопанство, почистването и фризьорството.

Противниците на увеличението, сред които са десните партии, организациите на работодателите и дори синдикатът на служителите, са на мнение, че то няма да реши проблема с подкрепата за хората с ниски доходи, а исканата минимална заплата ще застраши работни места и ще направи достъпа до професионална кариера още по-труден за нискоквалифицираните и младежите.

Селскостопанските среди също яростно се противопоставиха на повишаването. В селското стопанство средната почасова заплата е 15 швейцарски франка. Увеличението ѝ щеше да веднага да се отрази на цената на плодовете и на зеленчуците.

Системата на пряка демокрация в Швейцария позволява да се организират референдуми върху даден текст, стига неговите застъпници да са събрали предвидения от конституцията брой подписи. За референдум на федерално ниво са нужни 100 00 подписа.

#1 Оня Дето Го Трият 18.05.2014 в 14:44:47

И пак са по-напред тия - там за безумието висока минимална заплата правят референдум, а тука Болен Сидеров ни предлага 1000 лева минимална без да ни пита въобще И в двата случая няма да стане, ама поне показва къде обикновения човек не вярва на глупости и къде е склонен да гласува за откровени идиоти

#2 pepe 18.05.2014 в 22:05:04

Мм да, "малката" разлика е, че там гласуват за почти 7000 лева минимална заплата /иначе и сега средната заплата в селското им стопанство била малко над 4000 лева, ама 7000 им се видяло множко за минимална, имайки предвид, че това за тях би означавало на добрите работници да им се налага да дават значително повече/... Нямат и особена нужда от установяване на някакъв минимален доход - очевидно при тях е направо трудно някой да остане под "социалния минимум" /всъщност и "социален минимум" сигурно си нямат, може и да не разбират смисъла на понятието/.

#3 John Smith 18.05.2014 в 22:30:09

Ловя бас Другари, че двамата глупаци под мен никога не са били в Швейцарско... ps Каква е най -често срещаната храна в закусвалните на Швейцария

#4 pepe 19.05.2014 в 00:08:32

Джон Смит, и каква е твоята позиция по въпроса? А ти всъщност бил ли си "в Швейцарско" и ако си бил там, какво си правил - финансист ли си бил, държавен регулатор в сферата на трудовата политика или финансите ли, или си бил на туризъм или пък зает в селското стопанство /защото последните не виждам с какво те правят много по-компетентен от нас - останалите лаици, чешешщи си езиците тук/? Ще ти отговоря все пак - не, не съм бил "в Швейцарско", бил съм на няколко метра от границата в северна Италия, но от италианската страна и то за съвсем кратко 2-3 дни /иначе в Италия съм бил за по-дълго, но не достатъчно - Италия е много красива страна и никога не е достатъчно, въпреки че пиците там са доста постни / - бил съм на гости на познати /които между другото работеха в Швейцария, но живееха в Италия/, при това преди няколко години. Не е като да съм брал череши в Швейцарско де, доволен ли си?

#5 pepe 19.05.2014 в 00:24:36

...чешещи... /няма едит/ Все пак като на "много умен" да ти обясня защо в случая това няма особено голямо значение - Оня коментира ситуацията в България на основание на новината за референдум в Швейцария /всъщност не коментира самата Швейцария, нито пък претендира за някакви особени познания върху нея, за каквито и да било познания извън изнесената информация/, а аз това, че смятам, че Швейцария трудно може да се вземе за пример в случая, поради огромната разлика - пак на основание на изнесената статистическа информация.

#6 Оня Дето Го Трият 19.05.2014 в 09:08:37

Глупавия човек си е глупав Защо трябва да си бил в Швейцарско, като и оттук се вижда, че хората са умни и не се хващат на нереални обещания. Забележи, че написах коментара си преди да се е провел референдума, а сега забележи и резулатата Тука ако Болен направи референдум за 1000 лв. заплата, а познай.....

#7 John Smith 19.05.2014 в 10:06:08

Глупавия си е глупав- така е! На Оня дето е Прос , обяснявам просто! Ако в България се проведе референдум " да даваме ли по 1000 лв социална помощ на бежанците и циганите" , какъв ли ще е резултата? На Пепе обяснявам , като на човек дето има надежда да разбере! Първата манипулация е , че в Швейцарско има Минимална работна заплата- е няма такова понятие. Референдума е за минимална почасова ставка, разликата сам си я открий. Минимална почасова ставка в Швейцарско взимат само гастърбайтерите, не казвам емигранти, щото да емигрираш там(от БГ) и да придобиеш гражданство е почти невъзможно, освен ако не се омъжиш. Февруари месец се проведе референдум и се ограничиха правата за работа на емигранти. Това беше първата фаза, втората е този референдум, за да се ограничи емиграцията. Защо! Щото швейцарците смятат, че влаковете в Швейцария са претъпкани, пътищата са задръстени, природата се разрушава, социалната система е претоварена, а работните места на швейцарците са заплашени. Тва е... пазят си държавата хората, пък ние може да си ги наричаме ксенофоби или умни, за тях няма значение. С две думи- швейцарците не искат емигранти и не им се дават повече пари на гастърбайтерите- те за това е този референдум.

#8 Оня Дето Го Трият 19.05.2014 в 10:17:52

Така е, простия си е прост. Като се взираш в дърветата не виждаш гората. Минимална заплата или почасова ставка в случая е дребен детайл, щото говорим за принципа. Едните искат да се раздава, другите казват, че няма как да се раздава на калпак без да се изработи. Ако Болен Сидеров предложи минимална часова ставка примерно 50 лв/час, как мислиш, дали "мъдрия" български народ ще чатне, че не е възможно, както не е възможна 1000 мин. заплата? Или само швейцарците не са такива шарани

#9 John Smith 19.05.2014 в 12:38:36

Такааа.....на Оня дето е много Прост, трябва да му се обяснява много просто. 1. Швейцарците НЕ работят на минимална почасова ставка! 2. На минимална почасова ставка работи Асан, дето рине гюбрето на кравите и Матилда от Филипините, дето мие кенефите по хотелите. 3. На референдума за "таван на възнагражденията на висшите мериджей" , швайцарците казоха- не, да няма таван. Извод : Швейцарците не искат да дават повече пари за нискоквалифициран труд и насърчаване емиграцията КЪМ страната. Извод 2: Всяка аналогия с България е безсмислена.

#10 Оня Дето Го Трият 19.05.2014 в 13:29:45

Минималната часова ставка или минималната заплата са икономически инструмент. Производителността си е производителност и парите са си пари. Дали една работа я върши Гюнтер или Ганчо е без значение. Естествено глупавия човек гледа първо нещо расови предразсъдъци да намери в случая, гастербайтери ала-бала и да си обясни нещата по своя си ограничен начин. А иначе и там левите искат да се раздава на калпак, десните са против такива алогични икономически действия, а народа просто е по-мъдър. Затова е и по-богат.

#11 TaZ 19.05.2014 в 16:41:38

Оня ти си много глупав там не приемат от другите нации, и са си добре имам доста познати там както казаха там не може да иде всеки, ако мога веднага ще ида

#12 TaZ 19.05.2014 в 16:42:04

Оня ти си много глупав там не приемат от другите нации, и са си добре имам доста познати там както казаха там не може да иде всеки, ако мога веднага ще ида

#13 deowin 19.05.2014 в 19:13:58

John Smith, може би щеше да звучиш като човек, който има някаква идея от порядките в Швейцария, ако поне имаше идея как се пише гастарбайтер. Защото думата, все пак, е немска, а немският е един от 4те официални езика там. Всичко това, естествено, ако изобщо виждаш смисъл в това да убеждаваш когото и да било, че имаш някакъв опит с тази страна. Аз не виждам.

#14 Бягащ Вълк 19.05.2014 в 20:50:13

Оня, имаше един виц за емигрантите: "Шшшш, пич, ти май не си оттука..." Да не ти го разправям сега, но личи си, че никога не си работил вън. Моите уважения към теб, но смятам Джонито за добре аргументиран в случая. Почасовата ставка е предимно за чужденците, няма определена официално мин. работна заплата (МРЗ) и всеки местен ти се прави на велик! Много жестоко се лъжеш, че няма значение кой върши работата - Гюнтер или Ганьо, web@ват те по всякакви начини - наемат те почасово през арбайтагентур/цайтагентур, т.е. посредник, няма постоянен (само временен) договор, каквото и да можеш никой не го интересува (ако не е много търсена професия), така че шансовете да успееш са мизерно ниски. Не е така за местните, които доста бързо се издигат, ако имат качества и умения, но там е работата, че в огромното им мнозинство нямат. Обаче отбележи, че и в нямането на качества пак ще получат по-изгодни условия от теб! Да, тук ще кажеш, че емигрантите оставят много повече принос, отколкото ще вземат, така че би следвало да са ценени Ами, виж!

#15 Оня Дето Го Трият 19.05.2014 в 21:00:07

И какво им пречеше да го кажат директно, че въпроса на референдума се отнася до заплащането на чужеднците? Или го зададоха толкова завоалирано, че само двама мъдри форумни експерти в България се чатнаха за скрития замисъл? Не усещаш ли че тезата е малоумна - да не би да няма нито един швейцарец, който да го засяга това? А щом има, значи въобще обяснението не е толкова плоско, колкото акъла ви. Всичко било с цел да ни преебат нас потенциалните гастербайтери Не пич, просто хората в развитите държави имат поне базови познания за икономика и значт, че парите не растат по дърветата. А тук дребни мошеници като Болен си умират от кеф, че има електорат като тебе и Смит. Прост народ - слаба държава

Новините

Най-четените