Промени в Закона за енергетиката, които засягат "Южен поток" и бяха оспорени от ЕС, минаха на първо четене. Новите текстове в закона, внесени от депутатите Явор Куюмджиев и Таско Ерменков от Коалиция за България, дават дефиницията "морски газопровод", с която морската част на "Южен поток", навлизаща на българска територия, има правен статут, според който не настъпва в европейска територия.
По-рано Европейската комисия изрази притесненията си за готвените промени и поиска обяснения.
Според вносителите със законопроекта се цели уеднаквяване на дефинициите на "междусистемен газопровод" с европейските директиви, както и създаване на нормативна уредба за морски тръбопроводи за транспортиране на газ извън Европейския съюз.
Законопроектът се отнася не само до „Южен поток", но ще регламентира и следващи инфраструктурни и енергийни проекти, според вносителите. По време на дебатите вчера депутатът Таско Ерменков заяви, че в българското законодателство не се разглежда въпросът докъде стигат правомощията на европейското законодателство.
Законопроектът е одобрен със 115 гласа от БСП, ДПС и „Атака". От парламентарната група на ГЕРБ 64 депутати гласували против, а четирима са се въздържали.
Депутатите приеха и промени в Закона за енергетиката, които позволяват на потребителите на ток и газ да обжалват сметките си, без да ги платят, ако за даден месец те са с 50 на сто по-големи от тези за предходните шест месеца.
Промените са предложени от група народни представители от Коалиция за България и цели „защита на правата на потребителите, предотвратяването на злоупотреба с монополно положение от страна на енергийните предприятия, както и гарантиране на равноправен достъп на всички крайни клиенти до електричество и природен газ".
Според приетите на първо четене изменения потребителите няма да плащат такса за повторно присъединяване към мрежата, когато достъпът е бил прекратен заради неплатени сметки. От ГЕРБ заявиха, че тези промени ще създадат сериозни проблеми, защото сметките за зимните месеци обикновено са по-високи от предходните, а разходите за повторно присъединяване към мрежата просто ще бъдат прехвърлени на дружествата, вместо да ги плащат неизрядните потребители.
Друга от предлаганите промени е и тази ДКЕВР да може да определя цени на тока на всеки три месеца, а не веднъж годишно, както е сега.
Не я иска друг път. Ти им докарай тръбата пък да видим дали ще я върнат. По-скоро се гони варианта на Северен поток - първо тръба, пък после 3-ти енергиен пакет.