99 са кандидатите за народни представители с принадлежност към структурите на бившите тайни служби на тоталитарния режим.
Такава е равносметката след проверката от Комисията по досиетата на лицата, регистрирани за участие в парламентарните избори на 5 октомври. Проверката е засегнала 2996 кандидати, отговарящи на законовите условия за задължително разкриване на принадлежност.
Имената на 98 от тях бяха публикувани от комисията. Установено е и още едно лице, чиято самоличност не е разкрита, тъй като е вербувано от ДС преди навършване на пълнолетие.
Голямата изненада сред агентите в листите е бившият футболист и треньор Пламен Марков, водач на листата на "Движение 21" в Хасково, пише Христо Христов, автор на сайта desebg.com.
Марков е един от двамата кандидати с агентурно минало, издигнат от партията на Татяна Дончева. По ирония именно Дончева беше един от основните двигатели за приемането на закона за досиета през 2006 г., по който Марков е проверен, коментира Христов.
Пламен Марков е вербуван като агент от Трето управление на ДС (ВКР, военното контраразузнаване) под псевдонима „ЯКИМОВ". ВКР се смята за структурата на ДС, която е верният политически орган на БКП в армията.
Досието на Пламен Марков обаче не фигурира. За неговата принадлежност в архивите са открити само картони и вписване в регистрационния дневник. Няма и данни докога е продължило сътрудничеството му към ДС.
Когато през 1980 г. е вербуван, Пламен Марков става заслужил майстор на спорта и е футболист на ЦСКА, футболният клуб, който е под опеката на Министерството на народната отбрана, а състезателите му са военизирани.
Другото име, което изпъква, макар да беше обявен през 2010 г. при проверката на МВР, е това на Николай Радулов, бивш секретар на МВР (1997-1998) по време на правителството на Обединените демократични сили с премиер Иван Костов. Той е щатен служител на Софийско градско управление на МВР-ДС от 1981 г. Днес е кандидат за депутат, издигнат от „България без цензура" в 25-и МИР София.
Интерес представлява и присъствието на бившия главен мюфтия Недим Генджев в листата на „БСП лява България" в 30-и МИР-Шумен (макар и на неизбираемото 11-то място). Той бил щатен служител на Окръжно управление на МВР-ДС Шумен от 1973 г., а след това на същата структура в Русе. Името му беше огласено за първи път при проверката на Висшия мюсюлмански съвет през 2012 г., припомня desebg.com.
По-малко, но с по-големи шансове
Сравнението с последните парламентарни избори показва, че квотата на ДС в листите е намаляла с 38 имена. В същото време, обаче, позиционирането им на избираеми места може да увеличи "парламентарната група" на бившите агенти в 43-то Народно събрание.
Най-голямата ДС-квота се намира в листите на "БСП Лява България" (13 агенти, сред които Васил Коларов, Румен Гечев, Таско Ерменков, Емил Георгиев от Екогласност и др.).
Патриотичният фронт на ВМРО и НФСБ е излъчил 12 бивши доносници (сред които е коалиционният съпредседател Красимир Каракачанов и част от лицата на НФСБ, водещи предавания по ТВ СКАТ, като Стефан Солаков и Велизар Енчев).
В АБВ на Георги Първанов са открити още 11 агенти. Самият Първанов също бе разкрит като сътрудник на Държавна сигурност, но не е кандидат за депутат.
11 имена на ДС-агенти в листите на ДПС. Сред тях са Ахмед Башев, ЯНко Янков, Рамадан Аталай и самият лидер Лютви Местан.
България без цензура се е отчела с 9 кандидати от ДС, а Атака с 4-ма.
В листите на десните партии също не липсват кандидати с принадлежност към бившите тайни служби - в ГЕРБ те са петима (двама водачи на листи, с пореден депутатски мандат), а в Реформаторския блок бе открит един кандидат с досие - Владимир Матеев от квотата на БЗНС. Малко по-късно през деня Матеев оттегли кандидатурата си като кандидат за народен представител.