От средата на 2011 г. се въвежда продуктова такса за прозрачните найлонови торбички с дръжка, които имат дебелина до 15 микрона, съобщи днес министърът на околната среда и водите Нона Караджова. Става въпрос за най-тънките и най-масово разпространени найлонови торбички тип "потник". Производителите ще плащат по 15 стотинки за всяка пусната на пазара бройка, независимо от големината й.
Таксата се въвежда с наредба, която предвижда да е 0.15 лв. на брой за 2011-а, за 2012 г. - 0.35 лв., за 2013 г. - 0.45 лв., а за 2014 г. - 0.55 лв. на торбичка.
Най-напред се въвежда само за тънките торбички, тъй като те се използват еднократно и не се рециклират, обясни Караджова. Наредбата няма да засегне по-плътните торби, които се използват по няколко пъти и подлежат на преработка.
От нововъведението в Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДОС) към МОСВ се очаква да постъпят около 100 милиона лева. Сметките са получени при приблизително 2.5 млн. домакинства в страната и средно ползвани две торбички на ден и 300 дни пазаруване.
Екоминистърът заяви обаче, че основната цел не е набирането на пари, а идеята потребителите да се откажат от използването на еднократните торбички, които замърсяват околната среда и да ползват хартиени и други, а защо не и практиката отпреди 20-25 години да се ходи на пазар с платнена торба.
В анкета, направена от МОСВ, над 85% от гласувалите подкрепят премахването от употреба на тънките торбички.
Наредбата за въвеждане на продуктова такса беше готова още преди 2 години, но в края на 2008 г. тогавашният министър Джевдет Чакъров се отказа, мотивирайки се с влошената икономическа ситуация. Обяснението беше, че въвеждането на подобна такса ще натовари бизнеса, което може да доведе до закриване на мощности и съкращаване на работни места.
Големите хипермаркети, където плодовете и зеленчуците се теглят в найлонови торбички и после се таксуват, няма да плащат такава продуктова такса, тъй като този начин на продажба на продуктите се таксува по тарифата за отпадъците от опаковки, каза Караджова.
За останалите продавачи, които слагат бельо, лекарства, плодове по пазара и други стоки в този вид торбички, вече няма да е рентабилно да ги предоставят безплатно.
Торбичките, които се произвеждат от биоразградими продукти, са от нишесте и царевични продукти и все още са прекалено скъпи за масово производство и употреба. На доста торбички пише,че са биоразградими, но те всъщност са от дегрален и всъщност се разпадат на многобройни парченца, но не се разлагат. Оказва се, че дори тези торбички са особено опасни за животните, особено водните, каза Караджова.