Лоялни избиратели - напук на компроматите

Ако изборите за Народно събрание бяха на 25 април, сигурните в парламента са ГЕРБ, БСП, ДПС и "Атака". Това сочат резултатите от национално представително проучване на обществено-политическите нагласи на Националния център за изучаване на общественото мнение (НЦИОМ), предаде Агенция "Фокус".

Според изследването ГЕРБ получава 23.6%, БСП - 17.7%, ДПС - 6.0%, "Атака" - 4.9%. С 3.0% Движение "България на гражданите" остава най-близо до групата на партиите, които със сигурност попадат в новия парламент, въпреки известния спад в електоралната подкрепа за тази формация, наблюдаван през последните месеци.

Към настоящия момент декларативна готовност за гласуване заявяват малко над 60% от имащите право на глас. На основата на тези данни може да се допуска, че активността, която ще бъде отчетена след края на изборния ден, ще бъде между 52% и 56%.

На този етап от кампанията е несериозно да се твърди, че партиите, които са в граничната зона (между 2 и 4%), нямат своите шансове да се борят за място в бъдещия парламент. Както и при предишното априлско изследване на НЦИОМ, такива партии са ДСБ-БДФ, НФСБ, РЗС, ВМРО и Коалиция "Център-Свобода и достойнство".

Още повече че при кампания като настоящата, изпълнена с обрати, е трудно да се прецени коя от по-малките партии може да се окаже в печеливша електорална ситуация, уточняват от НЦИОМ.

Освен че кампанията още не е приключила, изследванията не могат да измерят реалните тенденции в поведението на две важни за крайния резултат от изборите групи от избиратели: тези, които заявяват, че са склонни да продават гласа си, и онези, които признават, че ще променят вота си в последния момент, за да гласуват за евентуалния победител.

Въпреки събитията след доклада на прокуратурата за нерегламентираното ползване на СРС от МВР няма съществена разлика в дяловете на електоралната подкрепа за двете основни политически партии - ГЕРБ и БСП.

Това означава, че избирателите на тези партии, независимо от публичните дебати и тълкувания на случващото се, по-скоро стоят зад своите ръководства. Друг е въпросът дали в случая става дума за убеждения или за лоялност, коментира НЦИОМ.

Няма промяна в подреждането на първите пет формации, както и не е регистрирана значима промяна в разликата между електоралната тежест на първите две формации - ГЕРБ и БСП. Към 25 април тя възлиза на 5.9%.

Данните от настоящото изследване показват, че между една пета и една четвърт от избирателите не са решили още за кого да гласуват и дали да гласуват. Един от ефектите на негативната кампания е ръст в дела на колебаещите се българи.

При сравнение на настоящата ситуация със ситуацията преди парламентарните избори през 2009 г. се вижда, че днес колебаещите се са значително по-висок дял (през 2009 г. те са били 15%, днес са 22%).

Най-често сред колебаещите се как да гласуват на 12 май българи има млади хора на възраст 18 - 29 години, високообразовани респонденти, както и жители на областните градове и на столицата.

66% от българите твърдят, че следят предизборната кампания единствено от медиите. Това правят предимно хората на възраст над 50 години, пенсионерите, жителите на малките градове и заможните избиратели.

27% посочват, че изобщо не следят предизборната кампания. Сред тях преобладават интервюирани на възраст от 18 до 39 години, роми, както и хора, които заявяват, че няма да гласуват. Само 6% от участвалите в настоящото проучване твърдят, че са присъствали на предизборни срещи с политически сили в своето населено място.

#2 Old_BG 29.04.2013 в 11:07:17

Да си призная - претръпнал съм.Ако се случи онова, за което ни съобщава услужливата магистрална агенция, ще наблюдаваме упражнението "забиване последния пирон в ковчега". На мамковината естествено. Ще наблюдавам сеирджийски.Ми като иска пък масово оглупелия народец да си слага въжето - да си го слага! Разбира се, че ще гласувам. След лумпена, най много ненавиждам "овцете", които кротко и безропотна си отиват на заколение и дори не си разходят задниците до урните, щото нямало смисъл. Ми да мрът - в това наистина има дълбок смисъл! За колегата от първия пост "+"!

#3 Оня Дето Го Трият 29.04.2013 в 11:20:35

Иван И тези, които не отидат да гласуват не са по-стока: Имало избори, избрали там някакви - Дреме ми, аз после ще протестирам За какво ще протестираш - Еми против тях, щот са на власт Е що не избра ти някакви читави вместо сега да протестираш - Емииии..

#4 pixie 29.04.2013 в 12:37:12

ЧИТАВИ?! Че кои са читави? Нали точно защото няма читави, хората не искат да гласуват! Освен това, това също е позиция - не харесвам никого, няма да си дам гласа. Да не би да е по-малко достойно, отколкото да го продам?! Ако пък изберем Герб след протести, компромати, оставки и какво ли още не, ще сме егати идиотите.

#6 deowin 29.04.2013 в 18:34:11

>Ми като иска пък масово оглупелия народец да си слага въжето - да си го слага! Точно моите мисли. Ако въпреки всичко, което се случи и излезе наяве, българите пак гласуват за ГЕРБ и БСП - ами сори, ама този път нямате извинение. Този път не е като някой пак да ви лъже умело и да можете да припишете поредното последвало политическо фиаско на оптимистична наивност. Така беше миналия път с ГЕРБ. Този път, ако съвсем съзнателно си изберете ГЕРБ, абсолютно наистина ще си заслужите дебилните политици, които ви управляват. Без извинението, че сте били излъгани. Без симпатии. Без шанс.

#8 deowin 29.04.2013 в 20:33:15

>в Ню Йорк има ли открити изборни секции Не е особено трудно да провериш на glasuvam.org/kade. Но да, има. Въпреки, че онлайн регистрацията в сайта на ЦИК беше отвратително бъгната и създаде проблеми на куп хора. >да помогнеш за гътането на ГЕРБ/БСП Ще помогна с каквото мога. Тоест, с един глас. През следващите десетина дни мисля усилено да се информирам, за да реша окончателно коя от трите алтернативи, които мисля за благонадеждни, ми харесва най-много.

Новините

Най-четените