Няма виновни за изчезналите милиони на Чорни

С оправдателни присъди приключи 8-годишният съдебен процес за източването на Централна кооперативна банка - прословутите 6 милиона долара на бизнесмена Майкъл Чорни, съобщи БНР.

След като прочете решението, съдията от Софийския градски съд Петя Крънчева се извини на подсъдимите за "продължителната съдебна сага".

Прокуратурата не успя да докаже, че парите на Чорни са присвоени от обвиняемите през 1995 г. Двама от тях - Павел Тренев и Димитър Димитров - са описани като мозъците на измамата.

Обвинението твърдеше, че останалите 7 подсъдими, бивши служители на различни позиции в ЦКБ, са отклонявали средствата под въздействието на Тренев и Димитров. Всичко това е останало недоказано, каза съдия Петя Крънчева.

Коментар направи и Сава Гергинов, служебният защитник на Павел Тренев, срещу когото делото се водеше задочно: „Ще повторя думите на съдия Крънчева - истината възтържествува. За съжаление, процесът беше изключително дълъг, изключително мъчителен. Целият процес беше построен върху един изключително хаотичен обвинителен акт. Такова непознаване на закона е шокиращо".

Миналата година отпадна едно от обвиненията срещу Тренев и Димитров - това за измама. Остана обаче обвинението за присвояване. Това се оказа голям гаф, тъй като нито Тренев, нито Димитров са били в ролята на длъжностни лица в момента на източването на парите на руския бизнесмен, който понастоящем живее в Израел. Той бе изгонен от България от правителството на Иван Костов, но все още не се е завърнал у нас.

На първа инстанция делото "ЦКБ" е струвало на данъкоплатеца над 4 000 лв., а ако прокуратурата прецени и протестира оправдателните присъди пред Софийския апелативен съд, сумата със сигурност ще нарасне.

Скандалът

Изчезналите 6-те милиона долара са преведени от фирми на Майкъл Чорни в ЦКБ през 1995 година.
Павел Тренев е основната фигура в скандала "Орионгейт", който се разрази през 1996 година. Той бе арестуван в София през октомври 2004 година, след като бе издирван почти 5 години, припомня БТА. Димитър Димитров-Шашмата бе привлечен по делото като подбудител и помагач.

Според обвинението от април до май 1995 година двамата, използвайки ЦКБ, получили два превода в нюйоркския клон на банката.

Те успели да заблудят представителите на "Блонд инвестмънт корпорейшън" Майкъл Чорни и Джоузеф Карам, които превели 3 милиона щатски долара на 28 април 1995 година и отново 3 милиона на 3 май същата година. За усвояване на източените пари е съставен договор със СД "Макет", собственост на Павел Тренев.

През 2000 г. израелският бизнесмен постига споразумение с банката да му бъдат изплатени 5 млн. долара, за да прекрати делата срещу нея.

След това държавата като собственик на банката завежда дело срещу замесените в аферата, за да върне откраднатите пари.

Новините

Най-четените