Вдъхновеният от руския президент Владимир Путин Евразийски икономически съюз ще се създаде официално на 29 май в Астана. Подписи под учредителния документ ще сложат лидерите на Русия, Беларус и Казахстан, съобщи президентът на Беларус Александър Лукашенко.
Организацията предвижда общи външни митнически граници, единна външноикономическа политика, тарифи, цени и други въведения, който да направят възможно функционирането на общ пазар. Предвижда се и създаването на наднационална централна банка.
През април в. „Московский Комсомолец" съобщи, позовавайки се на свои източници, че през 2025 г. съюзът ще въведе обща валута - алтън. Амбицията на Кремъл е икономическата общност в нейна орбита да еволюира до политически съюз. Западни анализатори правят паралел с бившия Съветът за икономическа взаимопомощ по време на Студената война.
Потенциални членове на съюза за още Киргизстан и Армения, а Москва искаше и Украйна да се присъедини, когато на власт там бе Виктор Янукович.
Ден по-рано председателят на Европейската комисия Жозе Барозу коментира, че Путин използва кризата в Украйна, за да затегне връзките с държавите от бившия Източен блок - и да създаде Евразийски съюз, който да се противопоставя на Европейския съюз.
Беларус спря да се колебае
Президентът Александър Лукашенко преди заплашваше да блокира подписването на документите за митническото обединение, тъй като настояваше да се премахнат някои ограничения в търговията, включително митническите тарифи за петролни продукти.
Сега обаче той си промени мнението, обявявайки успех на преговорите с Русия, която обеща да доставя на Беларус безмитно по 23 милиона тона петрол на година или 169 милиона барела с черно злато. В замяна на това Минск ще връща на руснаците сумите от митата за износ на произведените от нея нефтени продукти.
Още през март заместник-финансовият министър на Русия Сергей Шаталов обяви, че Беларус и Казахстан получават по около 6 млрд. долара годишно под формата на пряка и непряка помощ от Москва, а след създаването на Евразийския съюз тази сума ще набъбне до 30 милиарда долара.
Беларус няма да блокира подписването на споразумението за създаване на Евразийски икономически съюз, след като разреши спора с Русия около задълженията от петролните продукти.