Държавата ще листва на Българска фондова борса (БФБ) дела си от 33% в електроразпределителното дружество Е.ОН България, съобщи днес министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.
Германският инвеститор купи 67% от двете електроразпределителни дружества във Варна и Горна Оряховица в края на 2004 г. Е.ОН плати 140.7 млн. евро. За 2009 г. печалбата на компанията е близо 55 млн. лева.
Останалите двама чуждестранни собственици на електроразпределителните дружества у нас - чешката ЧЕЗ и австрийската EVN, настояват да изкупят държавните дялове, за да станат собственици на дружествата на сто процента. Трайков потвърди днес, че със собствениците на дружествата, обслужващи Западна и Югозападна България, се водят преговори за придобиването от тяхна страна на пълен контрол в компаниите. Изходът от преговорите не е предрешен и е възможно и тези дялове да се пуснат на борсата, каза не много уверено икономическият министър.
"С Е.ОН ще се тества пазарът, не искаме да изсипваме накуп трите пакета. Делът е атрактивен, тъй като мрежовата компания работи на регулирания пазар и ще остане естествен монопол с гарантирани печалби", обясни Трайков. Той очаквал интерес към борсовата търговия да проявят институционални инвеститори и по-дребни предприемачи, но не даде прогноза кое ще вземе превес.
Най-бързият начин да се листва дела на E.OН е служебното пускане на акции, но по-всичко личи, че държавата ще се насочи към избор на приватизационен посредник. Така че реално листването ще стане факт след 3 до 5 месеца, обясни Трайков. Той се надява на голям инвеститорски интерес и приходи като чаканите от приватизацията на тютюневия холдинг "Булгартабак", за който Трайков каза, че няма да го продаде под 100 млн. евро.
Според оценка на "Еврофинанс и Събев и съдружници" през пролетта на 2009 г. цената на тютюневия холдинг е била около 80 млн. лева. В момента е възможно да е паднала още, тъй като пазарният дял на "Булгартабак" със сигурност е намалял заради вдигането на акциза на цигарите.
Кризисната приватизация
Приватизацията на държавния дял в електроразпределителните компании е една от антикризисните мерки на правителството. Държавата се кани да създаде и консолидационна компания, в чийто капитал да апортира миноритарни дялове от 55 фирми с цел приватизация.
Освен ЕРП-ата, тук се планираше да влязат миноритарните държавни дялове в "Арсенал", "Кемпински хотел Зографски", свободните безмитни зони и др. Някои от тях обаче са в забранителния списък за приватизация и преди това парламентът трябва да даде разрешение да бъдат извадени оттам. Очакванията са от продажбата им в бюджета да влязат около половин милиард лева.
Вероятно през борсата ще бъде продадено и участието на НЕК в ТЕЦ "Енел Марица Изток 3", от която наскоро стана ясно, че италианската компания "Енел" се оттегля и води преговори за продажба на своето мажоритарно участие. Още обаче не е взето окончателното решение, каза министърът.