"Договорът за АЕЦ "Белене" е една каша. В него няма записана ясна цифра за неустойките, които България трябва да плати - те ще зависят от пропуснатите ползи". Това заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков пред Нова телевизия днес.
В края на миналата седмица руската компания "Росатом" за сетен път напомни, че неустойките, които България трябва да плати, ако откаже да строи АЕЦ "Белене", са за 1 млрд. евро. Дъщерната фирма на "Росатом" - "Атомстройекспорт", беше избрана през 2006 г. за строител на втората атомна централа в България с оферта от 3.99 млрд. евро. Шефът на "Росатом" Сергей Кириенко, който пристига утре, 30 ноември, в България, обаче заяви, че няма да се съгласят да строят "Белене" срещу по-малко от 6.4 млрд. евро фиксирана цена и мажоритарен дял между 30 и 40% в проекта.
Нищо страшно няма да последва, ако спрем строителството на АЕЦ "Белене", защото имаме други възможности, каза още Трайчо Трайков. Министърът заяви, че в момента по АЕЦ "Белене" има споразумения и серия от анекси, но "основни неща не са договорени".
И България, и Русия имат интерес при предстоящите разговори интересите им да се срещнат, смята още той. Трайков отказа да коментира тактиката на преговорите, но посочи, че и двете страни имат претенции към финансовия модел. Затова БЕХ е наела авторитетна банка, която да направи нов критичен преглед на финансовия модел.
"Искам "Набуко" да тръгне възможно най-скоро, защото решава и двата ни основни проблема - с трасето и източника на газ, докато "Южен поток" само един - с трасето", каза Трайков. Той е категоричен, че европейският газопровод "Набуко" е по-пазарно ориентираният от руската тръба. Но за да се задвижат нещата с по-бърза скорост, ролята на силния човек в "Набуко" трябва да бъде поета от Европейската комисия. За разлика от "Набуко", Южен поток" има своя силен мотор в лицето на "Газпром", добави министърът.