Сваленият с преврат египетски президент-ислямист Мохамед Морси заяви, че е изправен пред нелегитимен съд и продължава да бъде държавен глава. Това стана в началото на процес срещу него и 14 функционери на „Мюсюлмански братя" за подбудителство към насилие и убийство, като го грози смъртна присъда. Заради буйното поведение на подсъдимите и отказа на Морси да облече униформа при първата си поява от началото на юли насам, процесът беше отложен за 8 януари.
Морси дойде на власт с демократични избори, но курсът му към ислямизация на Египет предизвика вълна от протести - както по улиците, така и в ключови институции като съдебната система. Според обвиненията, президентът и останалите подсъдими са наредили на сподвижниците си да разгонят протест пред Президентския дворец през декември 2012 г., при което загинаха поне 10 души.
Добре охраняван експрезидент
Бившият президент беше докаран в сградата на Полицейската академия в Кайро с хеликоптер, а останалите подсъдими - с бронетранспортьори. Около 20 000 военни и полицаи отговаряха за реда в района. Медиите бяха допуснати в съдебната зала, но без камери и фотоапарати.
Според присъствали в залата журналисти, Мохамед Морси отказал да си сложи бяла затворническа униформа и да потвърди самоличността си пред съдията. През това време съратниците му скандирали „Незаконен!". В залата на няколко пъти избухвали размирици, като част от присъстващите (в т.ч. и журналисти) крещели, че ислямистите трябва да получат смъртни присъди.
Междувременно, привърженици на „Мюсюлмански братя" организираха протест в близост до академията, разположена на близо час път с кола от центъра на Кайро. Именно заради ислямистите, процесът беше преместен от затвор по-близо до центъра на столицата. Поддръжници на Морси се събраха и пред Върховния съд. Те подгониха екип на държавната телевизия с викове „Лъжци!".
Според нея, експерзидентът е бил отведен в затвора „Бурж ал-Араб" в Александрия след отлагането на делото. До този момент Морси беше държан на тайно място от военните, които го свалиха от власт на 3 юли.