Възможно е да протича ядрена реакция в два реактора на "Фукушима 1"

Японското правителство съобщи, че е възможно да протича ядрена реакция в първи и трети реактор на АЕЦ "Фукушима 1", на 250 км северно от Токио, предадоха световните агенции.

"Не можем да проверим какво се случва в активната зона на реактора, но взимаме мерки въз основа на тази хипотеза", каза секретарят на правителството Юкио Едано. По думите му е вероятно да има и взрив в трети реактор, но той надали ще засегне обвивката на реактора.

След земетресението от 8.9 по Рихтер и цунамито, ударили Япония в петък, в първи реактор на тази централа вчера се проявиха редица проблеми - охлаждането излезе от строя, а налягането се повиши, което наложи освобождаване на парата, имаше и експлозия, за която властите обявиха, че не е засегнала реактора.

В пострадалите от земетресението атомни елекроцентрали "Фукушима 1" и "Фукушима 2" вече са престанали да функционират охладителните системи на общо шест реактора, съобщиха днес японски експерти по ядрена сигурност, предаде ИТАР-ТАСС. Не действат системите за охлаждане на първи, втори и трети блок на "Фукушима 1" и първи, втори и четвърти блок на "Фукушима 2".

Правителството увери, че нещата са под контрол и продължава да следи равнището на радиоактивност. По думите на Едано изтеклите радиоактивни субстанции не могат да навредят на здравето на хората.

Жертвите в АЕЦ

Продължава масовата евакуация в районите около засегнатите от земетресението атомни централи "Фукушима 1" и "Фукушима 2". Над 200 хиляди души се събират в евакуационните центрове. Правителството изпраща там специалисти, които ще извършват измервания доколко хората са подложени на радиация. Кметове на други райони в Япония, в които има атомни централи, поискаха от правителството да вземе мерки за подобряване безопасността на централите.

До момента един човек е загинал и четирима са ранени при инцидент с кран в засегната от земетресението в Япония атомна централа "Фукушима1", а четирима други са ранени в АЕЦ "Фукушима 2", предаде АФП, като се позова на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ). От там заявиха, че са били уведомени от японските власти за нещастните случаи.

По данни на МААЕ в АЕЦ "Фукушима 1", където ден след земетресението имаше взрив, осем работници са били засегнати от експлозията. Един работник е бил подложен на по-високо от нормалното радиационно лъчение.

РИА Новости пък допълва, че най-малко 15 японски граждани са влезли в болница със симптоми на радиационно отравяне след инцидента във "Фукушима 1". Късно снощи стана ясно, че броят на засегнатите от изтичането на радиация се е увеличил от първоначалните 3 до 160 души.

Започва "давенето" с морска вода на трети реактор в Япония

Японската компания, която оперира ударената от петъчното земетресение и последвалите вълни цунами АЕЦ Даиичи край град Фукушима се подготвя да залива с морска вода ректор №2 - третият, изпаднал в критична ситуация.

Това съобщи японската информационна агенция "Джиджи", цитирайки изявление на Tokyo Electric Power Co (TEPCO)

Охладителните системи и на трите реактора не работят и специалистите прибягнаха до необичайната мярка да ги заливат с вода морето. На практика това означава, че остава само един реактор без сериозни проблеми на тази площадка.

Използването на морска вода бе обяснено от ядрени експерти като крайна мярка, сигнализираща, че компанията TEPCO и властите буквално ликвидират цялата АЕЦ, защото солената вода поврежда металните части в съоръженията.

Преди това специалисти предупредиха, че охлаждането на авариралия първи блок на "Фукушима 1" чрез морска вода и борова киселина може да разруши централата. По думите им подобен метод "може да стане безпрецедентна операция, вследствие на която АЕЦ-ът ще бъде разрушен". Ако този план се провали и активната зона на реактора се разтопи, единственото възможно нещо, което ще може да се направи, е реакторът да бъде запечатан под бетонен "саркофаг", смятат експертите.

Новините

Най-четените