Иран е изправена пред най-тежките санкции в историята си заради отказа му да се съобрази с изискванията на ООН за ядрената си програма и свързаното с нея обогатяване на уран, предаде BBC.
Съветът за сигурност наложи четвъртото, най-тежко ембарго на Иран от 2006-а насам, след като чрез совалки и тиха дипломация и най-големият противник на санкциите - Русия, беше преодоляна и руският президент Дмитрий Медведев даде съгласие с половин уста. Така САЩ си осигуриха съгласието на четирите от общо пет страни в Съвета по сигурност на ООН, които имат право на вето - Съединените щати са петата страна.
Новите санкции разширяват още повече досегашния кръг на забрана за търговия с оръжие с Иран.
Държавният секретар на САЩ Хилъри Клинтън предупреди по-рано, че това ще са "най-значимите санкции, с които Техеран някога се е сблъсквал".
Президентът на Иран Махмуд Ахмадинеджад отвърна, че страната му няма да се съгласи на ядрени преговори, ако бъдат наложени санкции.
САЩ бяха оптимисти за перспективата да бъде приета новата резолюция за санкции срещу Иран. За нея гласуваха 12 страни от 15-членния Съвет по сигурността, Турция и Бразилия гласуваха "против", а Ливан се въздържа. Позицията на Ливан се обяснява с присъствието на проиранската групировка Хизбула в коалиционното правителство в страната.
Нито една от трите страни обаче няма право на вето.
Това е четвъртата резолюция със санкции, която Съветът за сигурност на ООН приема срещу Иран, след тези от декември 2006 г., март 2007 г. и март 2008 г.
В Истанбул във вторник, 8 юни, на среща на върха на азиатските страни, Ахмадинеджад заяви, че ако САЩ не променят позицията си "първите губещи са президентът Обама и народът на Съединените щати".
Дубай е задната врата на Иран за контрабандни стоки
Де юре Обединените арабски емирства подкрепят санкциите на Иран, наложени досега. На практика благодарение на Дубай - второто по големина емирство, в Иран влизат телевизори, фотоапарати, бързи компютри.
Какво пък, на тях дължим и кадрите от протести срещу режима на Ахмадинеджад в 75-милионната страна.
Години преди светът да обърне внимание на Дубай заради мегаломанските строежи или пък световната криза, там процъфтява сериозен бизнес.
Всяка вечер от дубайските пристанища тръгват десетки корабчета и по-големи плавателни съдове, натоварени с телевизори, DVD плейъри, камери фотоапарати, пасти за съби и хладилници, принтери Мade in USA.
Стоките преминават 160-километровото разстояние през Персийския залив до пристанището Бандар Аббас в Иран и оттам поемат във вътрешността на страната, описа схемата преди време Bloomberg.
Дубай е най-големият търговски партнор на Иран, като изключим страните, които купуват и продават нефт. Техеран практически внася от емирството всичко - от домакински уреди, пособия, пердета, съдомиялни до части за самолети, технологии, компютри и пр.
Обединените арабски емирства, част от които е Дубай, са най-големият вносител на американски стоки в Близкия Изток и Северна Африка. Близо 80% от износа за района отива за ОАЕ. Според изчисления на "Файненшъл таймс" една четвърт от този внос отива в Иран - въпреки ембаргото и строгите правила.
Американското правителство е наложило забрани на компаниите да продават каквото и да било на Иран - с изключение на медикаменти и медицински консумативи. Нещо повече, САЩ оказва натиск и на партньорите си да се въздържат да продават каквото и да било на Техеран. Или да купуват. Пример - отказът на ЕС, когато Иран предложи да пълни газопровода "Набуко".
Въпреки това Иран успява да се сдобие със стоки през своя заден двор Дубай. Близо 1200 ирански фирми, развиващи над 8000 вида дейности, оперират на територията на Дубай, който е свободна безмитна зона. Информацията е на Иранският бизнес съвет, базирана в Дубай - организация, която цели да улеснява търговията между двете страни.
Вносът на такива стоки реално помага на режима.
Със задоволяване на търсенето реално се притъпява недоволството и се омекотяват все по-засилващите се искания за демократизация.
„Реално може да вземеш от Дубай каквото си поискаш и за половин час да го транспортираш в Иран", заяввява за "Файненшъл таймс" Мортеза Масумзадех, директор в IBC и собственик на транспортна компания. По думите й всяка иранска компания, занимаваща се с внос и износ, има свои представители в Дубай.