По-правилната социална политика е в съчетаването на паричните суми, които се предоставят за деца, с допълнителните социални услуги, за да могат повече хора да се възползват от подкрепата. Това заяви министърът на труда и социалната политика Тотю Малденов в неделя по повод настояването на родители в страната за увеличаване на детските надбавки.
Преди два дни стана ясно, че български родители ще протестират с искане за по-високи детски надбавки и майчинство. Националният протест ще се проведе на 1 октомври. Родителите ще настояват и за промени в образователната система. Те ще поискат таксите на градини и ясли да не надвишават размера на детските надбавки
Сега държавата изплаща детски надбавки за близо 840 хил. деца. За всяко от тях месечно се дават по 35 лв., а при близнаците сумата е по 52,50 лв. Така за първата половина на 2011 г. са похарчени около 180 млн. лв. за надбавки.
Позицията на протестиращите е, че щом минималната работна заплата е увеличена с 30 лева, би могло да бъдат увеличени и детските надбавки с още 15 лв.
Според Младенов е по-добре е да има социални услуги за децата, да се плати детската градина при семейства с ниски доходи, да се подпомогнат първолаци, както държавата прави за началото на новата учебна година с по 150 лева. В допълнителните социални услуги, които развиваме, са вложени много средства, коментира министърът.
Младенов посочи, че детските надбавки по 35 лева са максимумът, който може да се даде в условията на икономическа криза. По думите му платеното майчинство в България от 410 дни е най-продължителното в Европа, а в европейски страни се водят дебати за много по-кратък отпуск, който да се заплаща.
Попитан дали има възможности да се увеличат детските надбавки за следващата година, Младенов каза, че макрорамката на бюджета все още не е разглеждана. Когато това стане, ще се прецени и какви възможности има.