Напук на забраната, в Турция туитват

Опитът на правителството на Турция да блокира "Туитър" срещна сериозен отпор, коментират анализатори и медийни експерти.

По-малко и ден след като премиерът Реджеп Тайип Ердоган каза, че дейността на социалната медия ще бъде "изкоренена" в страната, милиони турци все още активно туитват чрез множество заобиколни решения.

Турският сайт Zete съобщава за публикувани 2.5 млн. "чуруликания" от началото на забраната, което е рекорден трафик за Турция.

"Туитър" съобщи за 10 млн. потребители в Турция, а популярността му нарасна бързо по време на протестите в парка Гези миналото лято, като хората го използваха да обменят виждания и получаване на информация, която не е отразена в главните медии с връзки с властите, според Амнести интернешънъл.

Хаштагът #TwitterisblockedinTurkey получи глобално внимание, след като поддръжници на свободата на изразяване изразиха своята загриженост.

Турските телекомуникационни власти съобщиха, че достъпът ще бъде възобновен когато "Туитър" премахне "незаконното съдържание", визирайки разпространени в социалната мрежа аудио записи, поставили Ердиган в центъра на корупционен скандал.

Еврокомисарят по разширяването Щефан Фюле каза, че свободата на комуникиране и свободното избиране на средствата за комуникиране са "фундаментална ценност на ЕС".

Заместник-председателят на ЕК Нели Круз критикува забраната на "Туитър" като "неоснователна, безсмислена и страхлива".

"Решението да се блокира "Туитър" е безпрецедентна атака срещу свободата на интернет и свободата да се изразяваш в Турция", каза Андрю Гарднър, изследовател на Турция в Амнести интернешънъл.

"Драконовите мерки, въведени от турския закон ограничаващ интернет, показват докъде правителството е готово да стигне за да предотврати антиправителствените критики", каза Круз. 
Белият дом призова Турция да възстанови достъпа до "Туитър". 

Държавният департамент на САЩ също осъди забраната. 
"Независимата и неограничена медия е важен елемент от демокрацията, отвореното общество, и е решаваща за осигуряване на официална прозрачност и отговорност. Демокрациите са укрепвани от разнообразието на обществените мнения", се казва в изявлението на Държавния департамент.

Новините

Най-четените