Палестина получи "акт за раждане"

Палестина извоюва дългоочакваното признание от ООН, въпреки силната опозиция на Тел Авив и Вашингтон. Хиляди палестинци излязоха по улиците на Рамала в Западния бряг, за да празнуват легитимацията си като суверенна държава от световната организация.

Със 138 гласа „за" срещу 9 „против" Общото събрание на световната организация промени статута на Палестина до "наблюдаваща страна, която не е членка".

Така правителството на Западния бряг ще получи достъп до важни международни институции, включително и Международния съд. Палестинците ще могат да вземат участие в дебатите в дневния ред на ООН, да работят с нейните агенции и звена.

Коментатори твърдят, че това е ключова победа на палестинците в борбата им за независима държава и пълноправно членство в ООН.

България, както и още 40 други държави, гласуваха „въздържал се". Германия и Великобритания също бяха сред тях.

„Ситуацията вече е съвсем различна. Сега Израел ще има работа с член на международната общност, с държава, която се нарича Палестина и има права", коментира Ханан Ашрави от Организацията за освобождение на Палестина.

Палестинският президент Махмуд Аббас заяви веднага след ключовото гласуване, че то ще спаси близкоизточния мирен процес. Той определи историческата среща на ООН в Ню Йорк като „свидетелство за раждане" на Палестинската държава.

В резолюцията, приета от ООН, е записано, че Палестина ще се върне веднага на масата на преговорите, след като важното решение премине.

На обратното мнение е Израел, според които преговорите се връщат в много назад. Израелският премиер Бенямин Нетаняху определи гласуването като „незначително", а държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън използва определенията „контрапродуктивно" и „злополучно".

„Преди 64 години Общото събрание на ООН прие резолюция 181, която раздели земята на историческа Палестина на две държави и стана сертификат за раждането на Израел. Днес Общото събрание е призовано да издаде такъв и за Палестина", заяви преди вота Аббас.

Палестина се бори за международно признание като независима държава в рамките на Западния бряг, Ивицата Газа и източната част на Ерусалим, които Израел превзема през 1967 година.

#1 Оня Дето Го Трият 30.11.2012 в 11:49:08

"...България, както и още 40 други държави, гласуваха „въздържал се"..." Тоя път беше лесна задачка. Евреите са алчни и ги мразиме, арабите са гадни и ги мразиме също. Е какво да правиш освен да се въздържиш

#3 Чинчифон 30.11.2012 в 13:41:10

Това не е новина,а си е направо обрат!Нашите медии радостно се разшумяха за съобщението на NASA/!/,че през декември нямало да настъпи краят на света.За да не се разбере на къде върви света и кои иска да го препъне.А за края на света Айнщайн го е казал!Краят на света е започнал...с появата му

#5 pepe 30.11.2012 в 18:40:15

Според мен е правилно, че България се е въздържала. Няма защо да поемаме евентуални негативи от вземане на страна в един спор, който честно казано много не ни засяга пряко, пък и си имаме по-важни наши си проблеми, че да тръгнем да се месим в чуждите.

#6 deowin 30.11.2012 в 22:01:35

>Няма защо да поемаме евентуални негативи от вземане на страна Неаргумент. Вземането на страна носи и изгоди от тези, които са на същата страна, в случая - 138 държави.

#7 pepe 01.12.2012 в 00:22:32

Абе деоуине, кои са тези 138 държави? Арабските със сигурност, африканските също вероятно - зада се направи бройката. Германия и Британия се въздържат. От европейските "за" сигурно са французите, щото те нали все защитници на арабите се пишат. Всеки си преследва неговия си интерес, а ние наш там нямаме. И както споменах - имаме си наши проблеми за решаване, няма какво да се бъркаме в чуждите.

#8 deowin 01.12.2012 в 01:12:57

>кои са тези 138 държави? http://qz.com/32657/heres-how-countries-voted-on-palestinian-statehood-today-and-israeli-statehood-65-years-ago/ Хайде сега прочети предишното ми мнение и разбери какво казвам - взимането на страна носи и дивиденти. Това означава, че твоето предположение, че сме били неутрални за да избегнем евентуални негативи, е грешно. Друго аз не казах. Научи се да четеш.

#10 blabla 01.12.2012 в 12:12:56

От всички европейски държави "против" е гласувала само Чехия. За са били повечето европейски държави, сред които: Франция, Испания, Италия, Швеция, Норвегия, Финландия, Белгия, Австрия, Швейцария, Гърция, Португалия, Беларус, Лихтенщайн, Люксембург, Малта, Кипър. Освен тях: Китай, Русия, Турция, Индия, Аржентина, Бразилия, Япония, Нигерия, ОАЕ, Саудитска Арабия, Йордания, Пакистан и прочие (с многото население разните му там дребни странички - щот тя голямата България, големият гигант).

#11 blabla 01.12.2012 в 12:23:03

Да не забравя. От Сарафово насам на нашите другари им извиват ръцете отвсякъде (то не бяха визити, не бяха уговорки и работни срещи, инвестиционни обещания, не бяха пътешествия - ще ми ходи цялото правителство на олимпийска визита), а целокупното население ръкоплещи от радост за унижението.

#12 post deluvian 01.12.2012 в 15:08:55

аз мисля, че ЦЦ и ББ достатъчно се опънаха на Израел и на САЩ като отказаха да обвинят официално Хамас за бомбата в Бургас и да станат причина за нападение над Палестина, ако забелезвате щом стана ясно че България няма намерение да обвини Хамас, се сетиха че Тургут Йозал бил отровен в България, от 20 години се говори, че е отровен, а те чак сега откриха отрови, че и моментално доказаха че са български. Така че нормално да гледаме повече да не ги дразним, ще вземат и нас да ни демократизират с мръсни бомби, само това ни липсва.

#13 blabla 01.12.2012 в 18:19:00

Е, да, де. Други им се опъват. И аз съм за снишаването, но не е повод за гордост и е добре да не реват за принципи. Да, ние сме магарета, защото нямаме гръб, и сме заедно с другите магарета. Не знам дали е успокояващо, че има други бележити магарета в нашата група (бюргерска магарешка супа в международната политика, сори).

Новините

Най-четените