Марио Николов получи 12 години за източване на САПАРД

Софийският градски съд осъди днес бизнесмена Марио Николов на 12 години затвор и конфискация на половината му имущество заради източването на 7.5 милиона евро по програма САПАРД.  

Николов получи 6 години затвор като шеф на престъпна група и 12 години за документно престъпление, като ще излежи по-тежката присъда при първоначален строг режим.

Съпругата му Марияна бе призната за виновна като член на организираната група, присъдата за което е 3 години, и за документно престъпление, за което получи още 5 години затвор. Тя също е осъдена на конфискация на половината й имущество.

Те бяха обвинени, заедно с още 7 души, че са извършвали измами чрез фалшиви документи за внос на машини за месопреработка от чужбина. Техниката била купена на старо, но описана и представена като нова на завишена цена.

Ана Шаркова, Валентин Алексиев, Лазарина Георгиева и Иван Иванов също са признати за виновни по двете обвинения, като ще излежават по-тежкото наказание. За участие в престъпна група те получават по 4 години, за документно престъпление - по 10 години затвор при първоначален строг режим. Освен това ще бъде конфискувано половината имущество и на четиримата.

Григор Главев получи условна присъда и конфискация на половината имущество. Двама от обвиняемите - Радмил Петров и Петя Хаджииванова, са оправдани.

Преди седмица, на заключителните пледоарии, прокуратурата поиска 17 години затвор за Марио Николов, а за съпругата му Марияна и останалите 7 подсъдими - по 12 години.

Тогава Николов заяви, че ще бъде осъден, тъй като "обществено-политическият натиск е твърде голям". Той каза, че се чувства изкупителна жертва, с цел управляващите да извлекат политически дивиденти. Днес не промълви и дума.

Бизнесменът вече беше осъден на първа инстанция на 10 години затвор по обвинение за пране на същите 7.5 милиона евро, източени от САПАРД, от което се отърва президентският спонсор Людмил Стайков. Съпругата му Мариана пък бе осъдена на 8 години затвор.

В този процес подсъдим беше и бизнесменът Людмил Стойков, когото обаче съдът оправда и чиято оправдателна присъда прокуратурата протестира.

Разследването започна преди 4 години, след като европейската служба за борба с измамите ОЛАФ изпрати сигнал до българските разследващи органи. Замесените в аферата германски граждани отдавна са осъдени и изтърпяват присъди.

Двете дела са сред съдебните процеси, които ЕК системно наблюдава като знакови за състоянието и реформите в българската съдебна система.

Новините

Най-четените