Подводни роботи успяха да отстранят купола на експлодиралия кладенец на "Бритиш петролиъм" в Мексиканския залив, тъй като не събираше цялото количество нефт, предаде БНР. Това е първият етап от новата операция на компанията, която има за цел поставянето на по-стегнат купол.
От взрива на платформата на БП в края на април досега в океана се изливат милиони литри суров петров, който стигна и до бреговете на Флорида.
Операцията ще трае седем дни. През това време петролът отново ще се излива безпрепятствено в океана, коментират експерти. От компанията заявиха, че не дават гаранции за успех на новата операция поради голямата дълбочина.
Целта е с новия купол от по-съвършен модел да се улавя значително повече суров петрол, отколкото досега. Поставеният върху пробойната нов похлупак ще бъде по плътно затегнат и ще пропуска по-малко петрол в морето. С тръбата, по-която петролът се източва, ще бъде свързан трети танкер.
Според експертите новата "фуния" има капацитет от 80 000 барела (1 барел е около 159 л)дневно. Това е много повече от количеството, изтичащо до момента, което се изчислява на 35 000 до 60 000 барела суров петрол на денонощие.
Новата система трябва да бъде по-издръжлива на лошо време. По-рано тази седмица американските метеоролози засякоха нова тропическа буря, формираща се в Мексиканския залив, която може да попречи на операцията.
В петък "Бритиш петролиъм" имаше 24-часов срок да представи подробен план за спиране на петролния разлив в Мексиканския залив. Командващият американската брегова охрана адмирал Тад Алън поиска от изпълнителния директор Боб Дъдли конкретни гаранции, че британската компания няма да позволи увеличаване на разлива, и точен график за привършване на помощните нефтени кладенци, които трябва да облекчат налягането в пробития.
Докато не предаде исканата информация, "Бритиш петролиъм" не можеше да започне планираната операция за смяна на сегашния похлупак.
Все още неовладяният петролен разлив в Мексиканския залив, който бе причинен от експлозия на платформа на "Бритиш Петролиъм", е струвал на компанията 3.5 млрд. долара, обявиха от британския енергиен гигант. Kъм тази сума са включени и изразходваните средства за спиране, източване, пробиване и изплащане на обезщетенията на гражданите", се казва в комюникето на директорите на BP.