Правителството безотговорно харчи фискалния резерв. Управлението на Бойко Борисов струва на данъкоплатците минус 7 млрд. лева. Това обяви в парламента лидерът на БСП Сергей Станишев.
По думите му правителството на тройната коалиция оставило 8.2 милиарда лева фискален резерв при слизането си от властта през 2009 г.
По данни на БНБ, фискалният резерв е 3.9 милиарда лева, което е под законовия минимум от 4.5 милиарда лева. Лъсна голата истина, че резервът е повече от преполовен, заяви Станишев.
Той обаче спести факта, че според закона за бюджета минимумът от 4.5 млрд. лева в резерва трябва да е налице в края на бюджетната година, т.е. към 31 декември 2013 г. Тоест - през останалото време на годината той може да е под тази линия.
Няма резерв на здравната каса, той е изяден, няма други резерви, каза лидерът на БСП и ПЕС. Резервът на НЗОК беше прехвърлен във фискалния резерв с решение на правителството, а парламентът с гласовете на депутатите от ГЕРБ и независими одобри национализацията на парите.
Голямата част от фискалния резерв бе похарчен още през първите 2 г. от мандата на това правителство, отбеляза Станишев.
Всъщност, държавата няма никакви резерви, защото в остатъка са включени Сребърния фонд, парите за извеждане от експлоатация на спрените блокове на АЕЦ"Козлодуй" и евросредствата, които са динамична величина, допълни той.
Енигма са публичните разходи, ще видим какво ще заварим, отговори Станишев на въпрос на медия дали следващото правителство трябва да започне мандата си с актуализация на бюджета за тази година.
"Нямаме и пари за текущи разходи. Именно защото нямаме и пари се бавят субсидиите за земеделските производители. Изчерпани са всички ресурси на страната", заяви Пламен Орешарски, депутат от Коалиция за България и бивш министър на финансите в кабинета на тройната коалиция.
Всички полети с хеликоптери, прелети с хеликоптер на МВР и НАП, са без ефект, според Сергей Станишев, тъй като събираемостта продължава да е ниска. Разраства се сивата икономика, която става основен сектор, смята той.
Само преди дни правителството се отказа от намеренията си да изплати на зърнопроизводителите предварително земеделските субсидии през януари, а те получиха извинение от министъра на земеделието Мирослав Найденов.
Според финансовия министър Дянков месеците януари и февруари са тежки за бюджета и земеделците ще получат пари едва през март и април. Хазната е на дефицит през януари с 500 млн. лева, обяви тогава Дянков.
Правителството вече е в период на дефицит на текущи средства за оперативни разходи, заяви депутатът от Коалиция за България Димчо Михалевски. Това е истинският резултат от бюджетните дефицити в последните 4 г. - такова наследство ще бъде тежка стартова позиция за следващото управление, смята той.
Голямата криза всъщност започна с мандата на правителството на Борисов и на Дянков, заяви соцлидерът. В тези условия те "пускат кранчето" само на техните фирми и монополи - това е голямо престъпление пред страната, добави той.
За балканския кенеф "България " ,май вече никой не се натиска да бъде господар.След това катастрофално управление на мутрите , на техните духовни водачи - комунистите ,им се струва непосилна задача да водят бедният ,безграбначен, българо-циганизиран народ.Прогнилата политическа класа все още не може да осъзнае ,че за да съществува занапред,трябва да развива потенциала на народа ,а не само да сваля кожа след кожа от немощното тяло на българина. Ако някой си мисли ,че цивилизована Европа ще помогне с натиск или средства ,жестоко се лъже,закона на природата - силния е богат и сит ,а слабия е роб и гладен е в основата на имперския ред . Българската икономика е като будка за вестници до огромните "МОЛ-ове" на Европейският съюз и некадърното и управление даде светкавични резултати с огромен минус в перспектива от десетки години напред.Никой ли не си задава въпроса : Защо сме в ЕС,въпреки проблемите от всякакво естество в пародията-държава България?