Затвор за нападение срещу лекар

Парламентът прие промени в Наказателния кодекс, с които нападенията над лекари се инкриминират. Законопроектът на депутата от Синята коалиция д-р Ваньо Шарков беше приет с 88 гласа „за", един „против" и двама „въздържали се".

Медицинските лица вече ще се ползват със същата закрила, както полицаи, митничари, данъчни и други длъжностни лица. Така според новите текстове причиняването на тежка телесна повреда на медик ще се наказва с от 5 до 15 години затвор. За средна се предвиждат от 3 г. до 10 г. лишаване от свобода, а за лека - от 1 г. до 5 г.

„Причината да внесем законопроекта е фактът, че все повече стават случаите на агресивно поведение и насилие над медицински специалисти при изпълнение на задълженията им за оказване на медицинска помощ", заяви в пленарна зала Шарков. Той припомни част от случаите на насилие срещу лекари и медицински екипи през последните години.

Шарков прочете и писмо на група лекари, изпратено до председателя на НС и други институции в страната. Авторите му работят в спешна медицинска помощ и пишат за бити свои колеги, заради което нападателите са били глобени за дребно хулиганство.

„Прочетох за наказанията, които са понесли хората, нанесли побой над лекари и медицински екипи, но вижте за сравнение какво пише в чл. 325 б от НС", каза Шарков. „Забележете, лекарите и медицинските специалисти са бити и биячите са глобени от 150 до 200 лв.", уточни той и посочи, че в чл. 325 от НК пише - за прояви на жестокост към гръбначно животно, причиняване на смърт, тежко или трайно увреждане на гръбначни животни насилникът да се наказва с лишаване от свобода до 3 г. и глоба от 1000 лв. до 5000 лв.

„Ако някой от вас има съмнение дали трябва да бъде подкрепен законопроектът, просто се замислете защо наказанията за бой над гръбначно животно са такива, а наказанията за бой над лекари са 200 лв.", лаконичен бе той.

Шарков беше подкрепен и от председателя на здравната комисия в парламента Даниела Дариткова. Тя изтъкна, че точно депутати с медицинско образование трябва да се изказват по законопроекта, защото познават спецификата на професията.

Поправките в НК се гледат от Народното събрание за втори път. Преди повече от година те бяха отхвърлени с аргумента, че медицинските специалисти са длъжностни лица по смисъла на Наказателния кодекс и би следвало вече да се ползват с тази закрила.

Новините

Най-четените