Нивото на радиация в японската столица Токио е десет пъти над нормалното, предаде Ройтерс, но все още няма опасност за здравето на хората. Днес във въздуха в японската столица са открити частици цезий. В други райони обаче радиацията е в пъти над допустимата норма.
В префектура Сайтама, която е част от т. нар. Голямо Токио, обаче нивото на радиация е 40 пъти над нормата - по данни на токийското кметство. В префектура Канагава, на югозапад от Токио, равнището на радиацията се е увеличило между 6 и 9 пъти в сравнение с нормалното. Повишена радиация е била измерена и в префектура Тотиги.
След експлозията във втори реактор и пожара в четвърти в АЕЦ "Даичии" (или "Фукушима 1") беше съобщено, че има изтичане на радиация, която се носи към столицата Токио. Причината е, че вятърът над Япония, който досега отнасяше радиоактивните изпарения към Тихия океан, се обърна и се насочи към сушата от североизток, към Токио със скорост от 2 до 3 метра в секунда. Очаква се по-късно днес той отново да промени посоката си и да се насочи на запад.
В столицата вече се забелязват признаци на паника, съобщи Ройтерс. Едни напускат, а други се запасяват с храна и вода. В един от най-големите универсални магазини в Япония - "Дон Кихот" в центъра на Токио, са разпродадени всички портативни радиоприемници, джобни фенерчета, свещи, туби за гориво и спални чували.
Пожарът в четвърти реактор вече е загасен, но нивото на радиация във въздуха в района на АЕЦ "Фукушима-1" е опасно високо. Оценено е, че дозата на излъчване на площадката е 400 милисиверта, което означава мощност на дозата близо половин рентген и в такива случаи се предприема незабавна евакуация на населението, което вече е станало.
Премиерът Наото Кан предупреди всички в радиус от 30 километра от "Фукушима - 1" да не излизат от домовете си. Ройтерс съобщи, че японските власти обмислят да увеличат зоната за евакуация, която в момента е с радиус 20 километра.
"Нивото е твърде високо и все още има риск от изтичане на още радиация", заяви Кан и призова да бъде запазено спокойствие. Той настоя тези, които не са изпълнили нареждането да се евакуират от 20-километровата зона за евакуация, да го направят, а хората в радиус от 30 км от АЕЦ "Фукушима 1" да не излизат от домовете си. Властите посъветваха хората в застрашените райони да не обличат дрехи, които са се изсушавали на открито.
Говорител на японската агенция за ядрена безопасност съобщи, че ядрото на втори реактор на "Фукушима 1", където тази нощ избухна взрив, не е пострадало, но е възможно експлозията да е повредила основата на контейнера, в който се намира.
Заради авариите в японските електоцентрали Малайзия и Сингапур въведоха задължителни проверки за радиация на всички хранителни стоки и напитки, пристигащи от Япония, особено месо, риба, плодове и зеленчуци, предаде ИТАР-ТАСС.
Рискът е супер висок
Инцидентът в японската АЕЦ „Фукушима" вече е достигнал шеста степен по седемстепенната международна скала за сериозността на ядрените инциденти, обяви Андре-Клод Лакост, директор на Френската агенция за ядрена безопасност. Най-високата седма степен е достигана само веднъж - при експлозията в Чернобил през 1986 г.
Японската агенция за ядрена безопасност дава на инцидента във „Фукушима" четвърта категория. Според Лакост обаче инцидентът е преминал в изцяло ново измерение спрямо вчера. Ясно е, че се намираме на шесто ниво, коментира той.
Първи оценки за щетите от природното бедствие в Япония
Икономическите трусове от мощното земетресение край бреговете на Япония, предизвиканото от земетресението цунами и опасенията от радиационно замърсяване може да засегнат световното индустриално производство на предмети от самолети до преносими компютри, коментира Франс прес.
Паническо разпродаване на акции свали акциите в Токио с 10.55 % на фона на опасенията, че ядрената криза може да прерасне в катастрофа, след като радиационният фон в района на засегнатата от земетресението АЕЦ се повиши заради експлозии и пожар.
Много пристанища, летища, магистрали и заводи в цяла Япония не работят, като правителството предрича "начителен ефект върху голяма част от икономическите дейности в страната".
Според някои оценки земетресението и цунамито ще струват на Япония 100 млрд. долара, равнявайки се на около 2% от БВП на страната. Към момента, по официални данни на местните власти, близо 17 600 души в Япония се водят в неизвестност.
Официалният брой на загиналите в следствие на земетресението и вълните цунами по японското североизточно крайбрежие превиши 2400 души. По данни на японската полиция потвърдена е смъртта на 2414 души, 3118 са изчезнали, а 1885 са пострадали при двете природни бедствия.
Военнослужещите, които помагат в спасителните действия в пострадалия североизточен крайбрежен район, са удвоени до 100 000, а към тях се присъединяват и 250 000 полицаи и друг помощен персонал.
ЕС взема мерки
Европейският съюз ще обсъди възможността да проведе тестове, които да проверят сигурността на атомните електроцентрали в страните от общността. Възможните "стрес тестове" ще бъдат обсъдени по време на среща на министрите на енергетиката, на националните агенции за ядрена сигурност и на енергийни експерти, свикана по настояване на еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер.
Междувременно германският канцлер Ангела Меркел заяви, че седем от действащите 17 ядрени реактора в Германия ще бъдат затворени за допълнителни проверки за надеждност след случилото се в японската АЕЦ "Фукушима". Всички реактори, които са в експлоатация от края на 80-те години на миналия век, ще бъдат затворени за период от три месеца, обяви Меркел.