Всеки втори българин няма да има лятна почивка - става въпрос за 52 на сто от българите, показват резултатите от национално представително проучване на Националния институт за изучаване на общественото мнение (НЦИОМ), цитирано от Фокус.
Иначе в по-дългосрочна перспектива делът на българите, които възнамеряват да почиват през лятото, се е увеличил над четири пъти от 1993 г. досега - от 11% на 48%.
По този показател настоящата 2012 г. се приближава до предкризисната 2007 г.
Повечето от тези, които ще се лишат от почивка, са хора над 60 години, жителите на малките градове и селата, с основно и по-ниско образование, както и тези с по-нисък от средния жизнен стандарт. Това са социално-демографските групи, които от години не могат да си позволят летен отдих. Има пряка връзка между възрастта и намеренията за почивка на пълнолетните българи. С увеличаването на възрастта намаляват и възможностите на хората да си позволят летен отдих.
Най-младите до 29 г. са най-малко склонни да се лишат от почивка през лятото - 77% от тях ще си позволят летен отдих. Това е с 10% повече, отколкото през миналата година. Младежите като цяло са по-непретенциозни към битовите условия, при които ще почиват и могат да си позволят туристическите услуги на по-ниска цена. Освен това голяма част от младите хора разчитат и на финансовата подкрепа от родителите си.
Високообразованите българи са друга активно почиваща група от населението. За последната една година и сред висшистите с 4% нараства делът на възнамеряващите да почиват през лятото (от 62% през 2011 г. на 66% през 2012 г.).
В сравнение с 2011 г. НЦИОМ регистрира ръст от 8% в намеренията за летен отдих и на хората със стандарт на живот над средния за страната. Със същия дял от 8% се увеличава през тази година и делът на хората със среден жизнен стандарт, които ще почиват през лятото - от 48% през 2011 г. на 56% през 2012 г.