Европейският съюз не се реши да включи военното крило на ливанската "Хизбулла" в черния списък с терористични организации, а само отложи важния въпрос за края на месеца.
Много от страните-членки се опасяват, че подобна мярка ще увеличи нестабилността в Близкия изток. На заседанието, на което е обсъждана темата, е било преценено, че доказателствата, представени от България за участието на "Хизбулла" в атентата в Сарафово на 18 юли м.г. са "неубедителни".
Въпреки настояването на Лондон, Берлин и Париж, повечето от държавите в съюза имат резерви и нужда от още доказателства, че групировката стои зад взрива на бургаското летище. Тогава избухна бомба в летищен автобус с израелски туристи, като загинаха шестима души.
От самото начало САЩ, Израел и Великобритания винят "Хизбулла", а България бе подложена на силен натиск, за да назове групировката. Така и стана в началото на годината, когато тогавашният вътрешен министър Цветан Цветов съобщи, че има достатъчно доказателства за контакти между заподозрените и бунтовниците на "Хизбулла".
Франция и Германия в последствие промениха позицията, особено след като подкрепяните от Иран бунтовници се намесиха в сирийския конфликт и бяха заподозрени за неуспешен атентат в Кипър.
Брюксел ще направи "голяма грешка", ако включи "Хизбулла" в списъка с терористичните организации, предупреди заместник-секретарят на ливанското движение Наим Касем. Все пак, организацията не се тревожи от европейските заплахи, твърди той.
"През следващите седмици в Брюксел ще се проведат още подобни разговори, а на 20 юни вероятно ще се състои нова среща, като е възможно до края на месеца да бъде взето някакво решение", заяви дипломатически източник.
Холандия е единствената страна от ЕС, която обяви "Хизбулла" за терористична организация. Същата е позицията на САЩ и Израел. Великобритания признава терористи само военното крило на организацията.