Аман от политически провокации в Кърджали

Кърджали и темите, свързани с общината, наричана "крепостта на ДПС", продължават да се използват за политически провокации от всички политически сили особено в година преди избори.

Така я определи и премиерът Бойко Борисов, който нарече провокация отказа на общинските съветници от ДПС в Кърджали да гласуват номинацията на генерал Васил Делов за почетен гражданин на града. Борисов обвърза този случай с протеста на хора от Девин, които скандираха пред Министерския съвет за спасяването на местната болница.

"Те прекрасно знаят, че по този начин провокират етническо напрежение. Правят го с абсолютния ясен умисъл. Както и тези хора, които са платили автобуси да ги докарат от Девин".

Размяна на декларации

В парламента днес ГЕРБ и ДПС си размениха декларации от парламентарната трибуна във връзка със случая в Кърджали, при който общинските съветници от ДПС се противопоставиха на решението за обявяване на почетен гражданин на ген. Васил Делов.

Под неговото командване през 1912 г. са освободени Източните Родопи, включително и Кърджали. Предложението беше на инициативен комитет, но ДПС се противопостави.

Оттогава всички останали основни партии в града, както и местни граждани, се конфронтираха остро с партията на Доган. Инициативен комитет в Кърджали даде старт на националната гражданска акция за посмъртното удостояване на освободителя на града генерал Васил Делов с орден "Стара планина" първа степен с мечове.

ГЕРБ излезе с декларация срещу действията на местните политици от ДПС. В същото време в контраизявление и централното ръководство на партията на Доган даде да се разбере, че стои зад позицията на общинарите, като обяви, че напрежението идва от липсата на общ прочит на историята.

Двете партии взаимно се обвиниха, че с политически мотиви се опитват да създават изкуствени разделителни линии и напрежение между хората от региона.

"В Кърджали бе направен опит да бъде подменена историческата истина. От ГЕРБ намираме поведението на съветниците от ДПС за скандално. Отказът да бъде присъдено моралното звание почетен гражданин на един велик българин оспорва неговите заслуги и историческия акт на освобождение", заяви зам.-председателят на групата на ГЕРБ и депутат от Кърджали Цвета Караянчева.

Според управляващите обругаването на ген. Делов "хвърля срамно петно не само върху името на един доблестен български офицер, но и върху бойната слава на България".

По думите на Караянчева е бил направен опит да бъде подменена историческата истина "под давлението на външни фактори и в услуга на  вътрешнопартийните разногласия в редиците на една политическа сила". В декларацията се казва още, че поведението на общинарите от ДПС води до изкуствено противопоставяне на хората от региона, сее разкол и говори за дефицит на демокрация.

Зам.-председателят на ДПС Лютви Местан отговори, че напрежението се поражда от липсата на общ прочит на историята сред балканските държави и народи. По думите му такъв е необходим, като той трябва да се направи без нихилизъм и отрицание.

Според него при един такъв общ прочит "отношението към историческите събития и личности, включително и ген. Делов, би се разположило в общественото съзнание естествено, а не с политически актове". "Ако все пак възникне необходимост от почетност с политически акт, той трябва да бъде обявен с консенсус", допълни Местан.

Зам.-председателят на ДПС призова за политическа зрялост, която да се избегне риска от по-нататъшното политическо експлоатиране на казуса Кърджали и от провокиране на разделителни линии, характерни за тоталитарното ни минало. ДПС остро се противопоставя на всеки опит за политическа експлоатация на миналото, заяви още Лютви Местан.

Той отбеляза, че има безспорни исторически събития и личности. "Естествен е фактът, че няма 3 март, на който до българските национални знамена аз и други мои колеги от ДПС да стоим редом с представителите на другите партии - това е датата, която бележи възстановяването на българската държавност", посочи той.

В кабинета на председателя на партията Ахмед Доган, а и на други представители на ДПС е портретът на Апостола Васил Левски, стана ясно от изявлението на Местан.

#2 Шебек Хасан 24.10.2012 в 15:59:37

Ами усещат, че държавата става все по-слаба и започват вече да си показват рогата. След още 10-15 години ще си кажат в прав текст, че искат да се отделят. Тези процеси са напълно логични и започнаха още от началото на 90-те, когато стартира съсипването на държавността в България. От тук нататък все по често ще се "шокират" някои хора, които не са на ясно до къде са ни докарали, какво се случва и какво предстои.

Новините

Най-четените