Подслушването в САЩ оцеля на косъм

Камарата на представителите в американския Конгрес отхвърли с минимално мнозинство законопроект, който щеше да забрани на Агенцията за национална сигурност да събира телефонни данни без разрешение, съобщава Ars Technica.

Текстовете, засягащи финансирането на разузнавателните служби, получиха 205 гласа „за" срещу 217 „против", а разгорещеният дебат показа поляризацията сред конгресмените по въпроса с подслушването на американски граждани. Темата стана особено актуална, след като специалистът Едуард Сноудън проговори пред медиите за секретните програми за следене на службите в САЩ.

Изненада в дневния ред

Републиканецът Джъстин Амаш и демократът Джон Конйърс предложиха промяна в Патриотичния акт, според която „се прекратява масовото събиране на данни по силата на Патриотичния акт. Забранява се на Агенцията за национална сигурност и останалите агенции да използва чл.215 от закона, за да събират данни, в т.ч. и телефонни, които принадлежат на лица, които не са обект на разследване по смисъла на чл.215".

Изненадващо, предложението беше счетено за допустимо и беше подложено на гласуване. Това само по себе си беше посрещнато като победа от активистите, които организираха демонстрации пред сградата на Конгреса. След разкритията на Сноудън, конгресмените първоначално реагираха вяло и чак след развихрянето на скандала потърсиха сметка на службите.

Поддръжници и противници

По време на едночасовия дебат стана ясно, че и в двата лагера по въпроса с подслушването има както либерали, така и консерватори. Даже авторът на самия Патриотичен акт, републиканецът Джим Сенсенбренър, заяви, че действията на Агенцията за национална сигурност са отишли твърде далеч и трябва да бъдат ограничени със закон.

Въпреки всичко, поддръжниците на по-широките правомощия на разузнавателните служби успяха да спрат историческата поправка. Някои от тях заявиха през последните седмици, че в Конгреса отдавна са знаели за шпионажа над милиони американци и въпреки това са подкрепяли действията на службите.

#1 pepe 26.07.2013 в 00:28:53

Демокрацийоо, къдее сии, демокрацийоо. Изглежда в Америка не разбират, че един от начините, тероризма да ги победи е като ги накара сами да се откажат от най-ценните неща в тяхната обществена система.

Новините

Най-четените