Всеки български гражданин над 18 години ще може да влиза в своето здравно е-досие с помощта на уникален код за достъп. За да го получи, трябва да подаде заявление в регионалните здравни каси и срещу лична карта ще му бъде издаден в рамките на няколко минути.
Персоналният код е комбинация от десет цифри и букви, които се въвеждат на страницата на НЗОК. Така притежателят му получава достъп до информация, като например кой е личният му лекар, постъпвал ли е в болница и какви дейности са извършени при неговото лечение. За тази цел болниците ще са длъжни да качват епикризите в досиетата на болните.
Самият код ще се получава на хартиен носител, в запечатан плик, подобно на ПИН-кодовете, които издават банките.
Въведена е информация за извършените медицински дейности от 2009-а досега. В случай че пациентът прочете невярна информация, може да поиска проверка на данните. За целта ще е необходимо да подаде жалба в РЗОК.
В досието се отразява само лечението, което е платено от НЗОК. Предвижда се възможност изборът на личен лекар да става по електронен път - с абонамент за SMS или по електронната поща.
"Пациентите ще могат да видят само тези дейности, които са по линия на касата, т.е. - заплатените от НЗОК, а не всички прегледи, извършени от специалисти", обясни Таня Загорова, главен експерт "Информационни системи и бизнес технологии" в НЗОК. По думите й за момента информацията ще постъпва със закъснение най-малко месец.
Родителите ще имат достъп до информация за здравния стутус на детето си без да е необходим нов код за достъп. Предвижда се и абонамент за известяване на постъпила промяна в досието на пациента чрез e-mail или sms.