Колко ни струва КТБ

До 2 млрд. лева може да достигне цената на спасяването на депозитите в КТБ. Това стана ясно от думите на министъра на финансите Петър Чобанов пред депутати от Комисията по бюджет и финанси. Предстои да бъдат внесени законови промени, с които да се увеличи таванът на разрешения държавен дълг за 2014 г.

Министърът на финансите съобщи още, че Европейската комисия е одобрила варианта за одържавяване на "Креди Агрикол България" и отнемането на лиценза на Корпоративна търговска банка.

Чобанов уточни, че има инструменти, с които да се избегне влизането в процедура по свръхдефицит заради надвишаване на границата от 3%.

Риск и отговорност

Предсказуем финал и тежко предизвикателство към политическия елит и цялото общество - такава оценка на ситуацията около Корпоративна търговска банка даде финансистът Мартин Заимов пред Webcafe.bg.

"Ако всички задължения на КТБ се поемат от "Креди Агрикол" и държавата застава зад нея, депозантите в КТБ нямат причина да се безпокоят за парите си", смята Мартин Заимов. При тази хипотеза вложенията им ще бъдат гарантирани - независимо от размера им и въпреки отнемането на лиценза на банката, каза той.

Въпреки това трябва да се даде отговор на въпроса как и защо се стигна до ситуация държавата и другите търговски банки чрез Фонда за гарантиране на вложенията да поправят грешките на ръководството на КТБ, каза Мартин Заимов.

"Винаги съм смятал, че управлението на КТБ не е добронамерено. Не знам колко е било професионално, но не е добронамерено", заяви той и посъветва БНБ да си вземе урок от тази ситуация и да не допуска повторението й.

По повод информацията, че Цветан Василев е изтеглил 205 млн. лева един ден преди КТБ да поиска специален надзор от БНБ, Мартин Заимов каза, че в една нормално функционираща банка подобни радикални действия не могат да се допусне "нито като размер, нито като момент".

"Винаги има хипотеза да се предположи, че тези пари съответстват на акционерното участие на собственика на банката и той има легалното основание да ги изтегли, но това трябва да се види по документи", каза финансистът.

БНБ няма оперативна функция в самата институция, тя може да има отговорност само постфактум, затова не е реагирала на кешовото изтегляне от КТБ, обясни Заимов.

"Тук отговорността на БНБ от гледна точка на надзорна дейност е по-скоро оценката на управлението на КТБ през годините. В този смисъл - да, има известна отговорност", каза финансистът. Той обаче предупреди, че дефинирането и доказването на регулаторна вина ще бъде трудна задача.

"В много по-голяма степен въпросът е дали регулаторът изпълнява задълженията си съвестно и професионално и това трудно се оценява юридически", обясни Заимов и допълни, че компетентността на прокуратурата по финансовата тематика "почти отсъства".

Преди да се поставя въпросът за отговорността на регулатора, обаче, трябва да се попита каква беше отговорността на партиите, чиято тясна обвързаност с КТБ бе съвсем очевидна, обясни Мартин Заимов.

"Ние като общество имаме много тежка задача - да наблюдаваме какво вършат политиците и да предявим иск към тях да променят поведението си и да разберем истината", каза той.

Той призова да се вземат политически мерки и дискусията за връзките между банката и партиите да се проведе максимално открито.

"И сега ще видим дали гражданското общество и политиците, които са в по-голяма степен порядъчни, могат да се справят с тази задача", заяви Мартин Заимов.

#1 gothic 11.07.2014 в 16:34:32

А неотдавна тук бе Сергей Лавров. Дали целта не беше да си върне раздадените под масата /и неоправдани/ суми за Южен поток? И дали това не е причината за изнасянето на кинти от КГБ? Сигурен съм, че това никой никога няма да разбере. В противен случай пак ще има високопоставени трупове.....

#2 gothic 11.07.2014 в 16:41:48

Извинявам се, КТБ а не КГБ. Буквите са много близки...

#3 John Smith 11.07.2014 в 17:53:15

КГБ-КТБ - грешката е вярна Едните ни пускат град с Харпа, другите си взимат парите.... Kleta majka balgaria

#4 Svelini 11.07.2014 в 18:12:19

Хайде хора, плащайте си редовно данъците за да пълним гушките. Това, което се случи е безпрецедентно. Искров да не ни обяснява, а да си подаде оставката. Нормалните хора правят така. А като си помисля, че от НАП за една неиздължена стотинка не ти издават удостоверение за липса на задължения ми се завива свят. По-африканска държава няма.

#5 Ben Dover 11.07.2014 в 20:12:11

Чакам изчерпателен анализ по темата на Бетона и Макарона, и други желаещи.

#6 Оня Дето Го Трият 11.07.2014 в 20:14:50

Свелини Абе ти не беше ли от подкрепящите правителството? Какво обърна палачинката и взе да се жалваш сега Кой е отговорен за тях според теб? Тия милиарди да не съм ги откраднал аз?

#8 Борката 12.07.2014 в 09:58:41

-левия мотор гори шааа-ляляля-ля -ииииии десния мотор гори -шаааа-ляля-ля.

#9 Ben Dover 12.07.2014 в 11:05:23

Жалко искаше ми се някой с повече акъл да ми обясни къде изчезват 3 милиарда, как се фалира банка и къде аджеба е моя дял от цялата свинщина.

#10 AlahAkbar 12.07.2014 в 12:04:50

Бен, твоя дял е минус 2000 левас. Честито на печелившите - отново виновни или наказани няма да има. А къде са плъха Орехчето или СерГей? Мълчаливи са нещо... Чак троловете замълчаха, Бойчев, абдуктор и двамата сте колкото Бен вътре.

#11 Svelini 12.07.2014 в 12:17:23

Оня, Не искам да влизам в лични обяснения, но мисля, че нещо си се объркал. Аз никога не пиша в подкрепа на някого или нещо, а против. Против прибързаните емоционални изблици и политически опорни точки.Не обръщам палачинката, защото си признавам, че не мога да правя такава и политиката не ме изкушава, защото я правят некадърници. По отношение на КТБ тепърва предстои да излязат компроматите, но ако трябва да се започне от някъде то Цацаратурата е на първо място, седващият е Искров и така по редичката. Хубав уикенд!

#12 Оня Дето Го Трият 12.07.2014 в 13:00:25

Да де, то всички глашатаи като теб така казват. Иначе си съдрахте гърлото да ревете срещу тия, които протестираха против сегашните крадци...

Новините

Най-четените