Гърчещи се по пода мъже, конвулсиращи деца, плач, паника, пяна в устата ..... Такива кадри излъчи телевизия CNN, правейки достояние на всеки американски дом ужасяващата химическа атака в предградията на сирийската столица Дамаск.
В нощта на 21 август цивилно население бе атакувано с боен отровен газ, най-вероятно зарин, което САЩ и европейските им сателити Франция и Турция приписват на режима на Башар ал-Асад, а Москва и Дамаск твърдят, че това е инсценировка на бунтовническата съпротива.
Шокиращите кадри са част от 13 видеозаписа, които правителството е предоставило на американските законодатели. Те трябва да одобрят военна намеса в Сирия до две седмици, след като Съветът за сигурност на ООН е блокиран от Русия и Китай.
Конгресът на САЩ е единствената надежда на президента Барак Обама да получи зелена светлина за ракетен удар срещу Сирия. Американските медии обаче коментират, че голяма част от членовете и на Сената, и на долната камара - Камарата на представителите, все още не са решили дали да подкрепят силовата намеса или не.
CNN твърди, че драматичните кадри, показани на американските законодатели, са представени именно като запис от 21 август в предградията на сирийската столица, като част от усилията да бъдат убедени, че именно силите на Асад са отговорни за близо 1400-те жертви.
Телевизията уточнява, че не може да потвърди дали това е така, както и дали записите са истински. Виждат се редици с трупове на деца, завити в чаршафи тела, родители, оплакващи децата си.
EС пак е прекалено дипломатичен
Експертната комисия на ООН, изпратена на място да разследва атаката, все още не е обявила изводите си, очаквани с интерес от международната общност. За момента САЩ и съюзниците им се позовават единствено на „разузнавателна информация".
Министрите на външните работи на Европейския съюз призоваха снощи за „ясен и силен отговор", а не „силни презумпции" за вината на Асад. Никъде в изявлението им, прочетено от върховния представител по външната дейност Катрин Аштън, не се споменават думите „военна намеса".
На срещата на министрите във Вилнюс присъства и американският държавен секретар Джон Кери, който обяви след това в Париж, че международната подкрепа за „ответни действия" срещу Сирия се увеличава. "Няма да стоим безучастни за тези кланета", заяви Кери.