Кирил Йорданов отърва Варна от себе си

Кметът на Варна Кирил Йорданов най-сетне подаде оставка, докато хиляди негови съграждани се събраха за опелото на Пламен Горанов, който се самозапали срещу управлението му.

Обещаните от него преди дни "страшни истини" така и не бяха казани.

Йорданов упорстваше да напусне поста, въпреки че над 40 000 варненци протестираха с такова искане. Кулминацията бе самозапалването на 36-годишния Пламен Горанов, който издъхна на 3 март в болнично отделение - в кома и със 80% изгаряния.

След това ГЕРБ свали подкрепата за Йорданов, въпреки че той бил "най-малкото зло" като кандидат за кмет, както се изрази вътрешният министър в оставка и шеф на Предизборния щаб на ГЕРБ Цветан Цветанов.

Кирил Йорданов първоначално увърташе, искайки свикване на извънредно заседание на Общинския съвет, за да обяви решението за оставката си. Обеща също да разкрие „страшни истини" за управлението в морската ни столица.

Такова не бе свикано, така че се наложи градоначалникът да насрочи днешната пресконференция, на която произнесе дългоочакваните думи, звучащи така: "Поискаха моята оставка и днес аз я давам".Те бяха гарнирани с разкритие, че кризата във Варна е създадена умишлено, както и с предсказание за "безвластие и омраза".

Междувременно пред църквата "Св. Петка" стотици варненци се събраха, за да се простят с тленните останки на Пламен Горанов. Днешният ден е обявен за национален траур в негова памет.

Според отиващия си градоначалник Пламен също е жертва на сценарий, както и той самият и гражданите, които са гласували за него. "Виновниците за това, което се случва, са други, няма да бъда аз", настоя още Йорданов, който се оплака, че достойнството му било наранено.

Йорданов не знае пред кого трябва да си подаде оставката, така че по-късно днес просто ще я депозира в общината. Ходът му не се нуждае от одобрението на Общинския съвет, така че оттук след да бъде уведомена Общинската избирателна комисия във Варна.

Кирил Йорданов бе окупирал кметския стол за четвърти мандат с подкрепата на ГЕРБ. През годините 13-годишното му управление е било подпечатано с подкрепата на БСП, СДС и ДПС, но никога той не е бил член на политическа партия.

Оттук нататък

При подаване на оставка от кмета, съгласно чл. 42 Закона за местното самоуправление и местната администрация, тя не следва да се гласува от Общинския съвет, а само да се препрати до Общинската избирателна комисия, която от своя страна се произнася с решение, за което писмено уведомява ЦИК и председателя на Общинския съвет.

Това обясни председателят на Общинския съвет във Варна Николай Апостолов, предаде Радио Фокус. По думите му искането на Йорданов, постъпило вчера, за извънредна сесия на Общинския съвет, е било отхвърлено, тъй като не е имало предложен проект за дневен ред.

Той посочи още, че когато пълномощията на кмета са прекратени предсрочно, общинският съвет се свиква на заседание, на което следва да се избере временно изпълняващ длъжността кмет на общината до провеждане на избори за кмет.

Някои от партиите в Общинския съвет вече декларираха готовност да изтеглят съветниците си, за да бъде разпуснат органът и да има нови избори. Бизнесменът Веселин Марешки, който бе основен опонент на Йорданов на последните избори, се обяви за изгонване на старите муцуни. Съветниците от неговата партия „Либерален Алианс" вече са подали оставки. Същата готовност обявиха и от ГЕРБ - Варна.

Новините

Най-четените