Рецесия и нищо растеж в еврозоната за 2012 г.

На еврозоната й предстои лека рецесия в първата половина на 2012 г. и нищожен растеж на икономиките в нея от 0.1% за цялата година, прогнозира одитната компания Ernst & Young.

Според заключенията й безработицата в 17-те държави, които ползват единната европейска валута, няма да падне под 10% до 2015 г.

Все по-вероятно е Европейската централна банка да понижи още лихвите и да предоставя средства за подобряване ликвидността на банковата система. ЕЦБ трябва да продължи да купува държавни облигации на закъсали страни и да се подготви да действа като кредитор от последна инстанция, ако се стигне до ръба на разпадане на еврозоната.

Ernst & Young очаква годишната инфлация за 2012 г. силно да намалее до 1.8% (от сегашните 2.6% и да остане на това ниво през 2013-2014 г.

Ако декемврийското споразумение за еврото се приложи, Ernst & Young прогнозира подновяване на растежа - макар и минимален - през 2012 г. и увеличаването му до 1.5-2 процента през 2013-2015 г.

Същото прогнозира и Standard & Poor's

Подобна прогноза прави и Standard & Poor's Ratings Services. Според рейтинговата агенция свиването на икономиките в Европа ще продължи през първото полугодие на 2012 г., докато в САЩ се очаква скромно възстановяване.

Най-голяма тревога продължават да носят финансовият и банковият сектори.

Жан-Мишел Сикс главен икономист на S&P за Европа, Близкия изток и Африка, казва пред агенция "Дау Джоунс", че прогнозата им може да се влоши към по-дълбока рецесия в Европа - т.нар. "двойно гмурване" - ако се запази кризата на доверие във финансовия сектор.

За САЩ прогнозата е, че при този по-лош сценарий за еврозоната и от другата страна на Атлантика може да настъпи рецесия. Потенциалът за нови съкращения на бюджетните разходи в Америка държи вероятността от рецесия в САЩ на около 35%. И за американския трудов пазар прогнозата за 2012 г. е мрачна - тя няма да намалее под 8%.

Като демонстрация за трудностите на кредитния сектор от S&P посочват, че 23 от 37-те водещи банки на планетата са с негативна перспектива или са в процедура за понижаване на рейтинга им и им препоръчва да се запасят с парични буфери за следващите няколко години.

Сред индустриите, които изглеждат относително добре, са производството и секторът за добив и преработка на суровини. На другия полюс са бизнесите, свързани с потреблението - търговията, туризмът, развлеченията ще продължат да се борят за привличане на клиенти. Жилищата, работните места и потребителското доверие остават основните проблеми за развитите икономики.

#1 Чинчифон 16.12.2011 в 11:59:55

"Граждани за европейско развити на България" трябва вече да се разбира и като "Граждани за налагане на рецесия и криза за България".Защото са синоними.И пак ще чакаме Русия да ни спаси.Нищо ново под слънцето.

Новините

Най-четените