БНБ чака оферти от Цветан Василев и Оман

БНБ е изпратила писма до двамата най-големи акционери в затворената Корпоративна търговска банка и ще очаква техните конкретни предложения за ангажимент до края на месец август.

Това става ясно от последното съобщение на БНБ, предизивикано от "многобройните и разностранни мнения в рамките на публичния дебат относно проблемите на банковата група КТБ и опита тези проблеми да бъдат вменени изцяло на централната банка".

Чакаме оферти

От ръководството на БНБ заявяват, че до този момент мажоритарният собственик на банката Цветан Василев не е проявявал никаква инициатива за оказване на подкрепа, независимо от неколкократните му публични заявления.

Самият Цветан Василев има повдигнато обвинение от българската прокуратура за длъжностно присвояване в особено големи размери във връзка с разследването за предполагаемо източване на 206 млн. лева от КТБ.

От съобщението на БНБ става ясно, че вторият по големина акционер - Фондът на Генералния държавен резерв на Оман - е изразил готовност да подкрепи банката само при наличието на яснота за състоянието на КТБ и срещу "значителна ликвидна подкрепа от страна на БНБ".

Последното е невъзможно, съгласно действащото законодателство, съобщават в позицията си от Централната банка.

Ликвидна криза или капиталов недостиг?

От БНБ мотивират отказа на правителството да се предостави ликвидна подкрепа на КТБ, по примера с политиката след втората банкова атака от края на юни, с изискването подобна помощ да се използва единствено "за банки без недостиг на капитал".

"Както към момента на одобрената от ЕК на 29.06.2014 г. схема за ликвидна подкрепа на българските банки, така и към настоящата дата, в условията на продължаващите съмнения в качеството на активите за КТБ не може да се направи категорично заключение, че отговаря на изискването за платежоспособност, поради което не са покрити всички задължителни условия за получаване на държавна помощ", твърдят от БНБ.

Любопитен детайл в съобщението е обяснението на ръководството за причините, довели до ликвидната криза в КТБ.

"Един от важните фактори, съпровождащи масираното теглене на средства от КТБ и последвалото развитие на процеса, е насаденото в обществото и в редица институции мнение, че отчетите на банката не дават достоверна представа за качеството на активите", пише в позицията на Централната банка, която като независим орган единствена отговаря за надзора на финансовата институция.

Седмица преди поставянето на КТБ под специален надзор прокуратурата повдигна обвинение подуправителя на БНБ Цветан Гунев по съмнения за неупражнен контрол върху раздаване на кредити от банката.

Времето е пари

От БНБ призовават 43-то Народно събрание да приеме актуализация на бюджета заради дефицита, който се очертва поради разликата между наличностите във Фонда за гарантиране на влоговете и размера на депозитите в КТБ и дъщерната й ТБ Виктория, които се покриват от закона.

Диалогът с Европейската комисия по казуса с предсрочното изплащане на гарантираните влогове на клиенти от КТБ не е приключил, става ясно от съобщението.

Преди седмици ЕК призова България да вземе мерки за навременно изплащане на депозитите под 100 000 евро, а БНБ и Министерството на финансите защитиха позицията, че настоящото българско законодателство не дава възможност това да се случи в условия на специален надзор.

В края на юли БНБ отново удължи периода на ревизия в КТБ и дъщерната й банка, който ще приключи не по-рано от 20 октомври. Политиката на Централната банка в кризата с КТБ е обект на критика от няколко групи за натиск.

"Всички частни или партийно мотивирани опити за натиск върху общественото мнение и върху институциите, ангажирани с проблемите, породени от затрудненията на КТБ, могат само да навредят на процеса на дефиниране и прилагане на адекватни мерки", отговарят от БНБ.

Новините

Най-четените