Москва отвръща на санкциите със санкции

Москва реши да отвърне на поредната порция санкции, наложени й заради ситуацията в Украйна. С указ, подписан от руския президент Владимир Путин, се приемат специални икономически мерки за обезпечаване на сигурността на Русия, които включват за една година да се забрани вноса на селскостопанска продукция, суровини и продоволствие от страните, които са въвели санкции срещу Москва.

Аргумент за приемането на забраната е защитата на националните интереси на Русия и влиза в сила веднага след приемането си.

Заради спирането на вноса обаче правителството трябва да вземе мерки, за да не се допусне повишаване на цените на селскостопанската продукция.

Руският външен министър Сергей Лавров заплаши страните, които налагат санкции срещу Русия, със затваряне на руското въздушно пространство. Като коментар на информация, че се разглежда този вариант, той призова държавите, които санкционират Москва, да помислят за тази хипотетична възможност.

„Навярно всички знаят как активно се използва руското въздушно пространство от авиокомпаниите на различни страни, включително европейски, американски и азиатски. Не съм привърженик на метода на забраните, който създава реални проблеми за пасажерите, обикновените граждани, които нямат никакво отношение към това, което правят в Украйна тези, които разпалиха войната", заяви Лавров.

В отговор на обявената забрана, Канада разшири списъка санкции срещу Русия, като включи в него 19 руски и украински граждани, както и 5 руски банки. В списъка са Московската банка, руската Селскостопанска банка, Руската национална търговска банка и Външнотърговската банка (VTB).

В последните дни санкции срещу Русия въведоха също САЩ, ЕС, Япония, Австралия и Швейцария. Руският вицепремиер Дмитрий Рогозин заяви, че санкциите имат благоприятно въздействие върху развитието на руската промишленост, защото ще я направят независима от западните технологии. А санкциите срещу руския отбранителен сектор според него ще навредят преди всичко на Европа и САщ, а за възстановяването на изгубените контакти ще трябват десетилетия.

Новините

Най-четените