Египетският съд издаде смъртни присъди на 529 привърженици на „Мюсюлманско братство" и сваления с военен преврат президент Мохамед Морси. Те бяха изправени пред Темида по редица обвинения, включително убийството на полицай, нападения над цивилни и частна собственост по време на протестната вълна от лятото на миналата година.
Групата, включваща високопоставени ръководители на ислямисткото движение „Мюсюлманско братство", e част от голямо дело за опит за държавен преврат, като обвиняеми са 1200 души. Очаква се смъртните присъди да бъдат обжалвани пред Върховния съд в Кайро.
„Мюсюлманско братство" официално бе призната за терористична организация, нейни офиси бяха палени, а членове и активисти - арестувани, въпреки че за кратко политическото й крило бе начело на управлението на Египет - чрез избрания с първите демократични избори Мохамед Морси.
През юли миналата година Морси беше свален от армията, която бе поела временно управлението между свалянето на 30-годишния режим на Хосни Мубарак и първите демократични избори.
Властта премина в настъпление срещу „Мюсюлманско братство", преследвайки и убивайки стотици негови симпатизанти. Говорителят на организацията Абдула ел-Хадад коментира от Лондон, че присъдите потвърждават новата диктатура в Египет.
„Това може да е само предупреждение и на следващата инстанция смъртните присъди да отпаднат, но това е новият Египет след преврата", каза той.
Активисти твърдят, че смъртните присъди може и да са много често наказание, давано от египетското правосъдие, но малка част от тях се изпълняват.