Парламентът бутна ветото за Сметната палата

БСП и ДПС отхвърлиха президентското вето върху Закона за Сметната палата с помощта на „Атака" - това стана с 123 срещу 71 гласа.

Ден по-рано Комисията по бюджетни въпроси отхвърли възраженията на държавния глава върху промените, свързани с одитната институция. С тях се въвежда нов модел на избор на членовете й - това ще става на квотен принцип от Народното събрание.

Поправките породиха остра реакция у председателя на Сметната палата проф. Валери Димитров, според когото тя ще се превърне в „наказателна бригада" и в маша за разчистване на политически сметки.

Поправките, внесени от Йордан Цонев от ДПС, предвиждат Сметната палата да стане колективен орган от 9 души, които да се избират от Народното събрание с мандат от 7 години, а председателят й да не може да бъде преизбиран. Проф. Валери Димитров твърди, че целта е да бъде сменен.

Президентът Росен Плевнелиев видя съмнения за партизиране на институцията, което Цонев отначало отрича, тъй като изискванията допускат само кандидати, които не са заемали държавни постове за последните три години.

Управляващите твърдят, че колективният модел на управление на Сметната палата е изпробван в миналото - и е по-прозрачен. Президентът обаче се усъмни защо точно 9 души трябва да работят в Сметната палата, след като в момента са шест.

„Едва ли днешното обсъждане ще ви накара да се замислите и да промените закона. Когато решихте да променяте закона, имахте една цел - да смените ръководството на Сметната палата. Втората подцел беше да увеличите на членовете на Сметната палата", посочи народният представител от ГЕРБ Менда Стоянова.

Новините

Най-четените