За последните 23 години - от разпада на СССР през 1991 г. досега, САЩ са дали 5 млрд. долара за подкрепа на демокрацията в Украйна, съобщи заместник- държавният секретар Виктория Нюланд, която отговаря за Европа и Евразия.
„Тези средства бяха похарчени за подкрепа на стремежа на украинския народ към по-силно и демократично правителство", заяви Нюланд в интервю по CNN.
В сумата обаче не влизат протестите на Майдана в Киев от ноември миналата година, които в крайна сметка свалиха президента Виктор Янукович от власт. Нюланд коментира, че масовото недоволство на емблематичния площад, последвано от кървави сблъсъци с полицията, било спонтанно.
Нюланд изтъкна, че не може да се прави сравнение между тогавашните събития в Киев и случващото се в Източната Украйна, където проруски сепаратисти превзеха административни сгради, полицейски управления и военни бази, правителството изпрати армията срещу тях, а Русия обеща да ги убеди да се откажат от целта си - федерализация на Украйна.
„Всичко, което бе завзето от протестиращите в Киев, е взето законно, със съгласието на правителството, парламента или е наето от собствениците", каза тя.
Наскоро Нюланд стана главен герои в изтекъл телефонен разговор, където нагрубяха ЕС заради бавната им реакция на украинската криза. В записа тя и посланикът в Украйна Джефри Паят обсъждат политическата криза в Киев, варианти за нейното разрешаване, правят квалификации за опозиционните лидери и споделят разочарованието от европейските си партньори.
Междувременно в Крим започват да секат сребърни и позлатени монети в образа на руския президент Владимир Путин, като знак на благодарност за присъединяването на стратегическия полуостров към Руската федерация. Това става след референдум на 16 март, който по-късно правителството в Киев определи като манипулиран от Москва.
Монетите от серията „Крим 2014" няма да влязат в обръщение, тъй като ще бъдат само с нумизматична стойност. На лицевата им страна ще бъде изобразен Путин, а на обратната страна - Кримският полуостров и гербът на Руската федерация.