Близо 300 български и американски музиканти и певци ще излизат на престижните сцени в Бостън, Ню Йорк, Вашингтон утре, в сряда и петък, за да възпеят спасяването от България на 49 000 български евреи. Това написа на първа страница в събота The Jewish Advocate - най-старият еврейски вестник в Америка, разпространяван в 14 държави, отбелязва вестник "24 часа".
Уникалният българо-американски фестивал „Песни на живота" включва спектакъла "Меланхолична красота" в The Kennedy Center във Вашингтон утре, в Wang Theatre в Бостън в сряда и в Lincoln Center в Ню Йорк. Музиката на спектакъла, в който се преплитат български фолклор и класика, е на Георги Андреев, а текстът - на Скот Кейрн и Арие Финклещейн.
Във фестивала, посветен на България участват Американската национална филхармония с хор от Бостън и оркестърът на Ню Йорк, носителят на три награди "Грами" Модерен бостънски оркестър, в който свири и българската маримбистка Силви Закарян, 100 малки певци от Детския хор на Индианополис, както и Нюйоркският хор KHORIKOS.
Специален гост на фестивала е и националният фолклорен ансамбъл "Филип Кутев", който отпътува вчера за САЩ, каза за "24 часа" ръководителката му Елена Кутева.
Идеята за фестивала е на българина Калин Чонев и съпругата му Шарън Чонев от Израел, която отдавна мечтае да направи нещо голямо за благодарност към българския народ, който е спасил нейните баба и дядо.
През 2008 г. Шарън и Калин правят първия музикален фестивал "Песни на живота" в България и подаряват 49 000 цветя в няколко града. Сега двамата са се заели да разкажат позабравената история в целия свят чрез универсалния език на музиката. Фестивалът в Бостън, Ню Йорк и Вашингтон е най-мащабното българо-американско културно събитие, организирано досега в САЩ