Населението на Земята достигна днес 7 милиарда души, след като юбилейният младенец се роди в Калининград, предаде ИТАР-ТАСС. Бебето се казва Пьотр Алексеевич Николаев с ръст 50 см и тегло 3060 гр. Лекарите и наблюдателите на ООН фиксираха точно кога момченцето се е появило на бял свят - в 00:02 ч местно време. Майката и детето се чувстват добре. Днес на щастливата майка ще бъде връчен възпоменателен сертификат "Роден в деня на седемте милиарда".
Снощи обаче Филипините обявиха, че светът вече има 7 милиарда жители, след като Даника Май Камачо беше родена преди полунощ в неделя в манилската болница Жозе Фабела.
Благотворителната организация "План интернешънъл", посветена на грижите за децата, пък заяви, че малко момиченце, родено в най-многолюдния индийски щат Утар Прадеш, е седеммилиардният обитател на планетата
Населението на Земята достига един милиард души през 1804 г. През 1927 г. то е два пъти повече, а след още 32 години вече е 3 милиарда души.
От този момент нататък темпото на растежа като цяло се стабилизира на безпрецедентно високо ниво. За 40 години населението се удвоява (6-милиардното бебе е родено в Сараево през 1999 г.). Днес, 12 години по-късно, Земята постави нов рекорд.
Според генералния секретар на ООН Бан Ки-мун, който ще отбележи събитието с пресконференция, достигането на прага от седем милиарда жители не трябва да се пренебрегва. "Това не са просто цифри. Това е човешка история", заяви Бан Ки-мун в нюйоркско училище миналата седмица.
Според много анализатори планетата не може да изхрани растящото население. Други смятат, че капацитетът на Земята е далеч по-голям от използвания в момента и тя може да издържа поне 100 милиарда души при подходяща политика за производство и разпределение на храната.
Очевидното нарастване на населението не е това, което оказва натиск на планетата - става въпрос за това, което хората произвеждат и консумират
Забележително е, че повечето от притесненията за увеличаването на населението са свързани със Субсахарска Африка и с развиващите се държави, коментира Браян Уолш в сп. „Тайм“.
Да, там населението се увеличава най-бързо, но бедните жители на Уганда и на Нигерия използват малка част от световните ресурси в сравнение с богатите западняци. Ето как Джаред Даймънд - автор на книгата "Пушки, микроби и стомана", спечелила наградата "Пулицър", представя проблема през 2008 г.: "Населението, особено това в развиващите се държави, се увеличава, а някои хора са направо обсебени от това. Те забелязват, че населението на държави като Кения бързо расте, и казват, че това е голям проблем. Да, това е проблем за над 30-те милиона жители на Кения, но не е тежест за целия свят, тъй като кенийците консумират много малко.
Истински проблем за света е, че всеки от 300-те млн. жители на САЩ потребява колкото 32-ма кенийци. С население, което е 10 пъти по-голямо, американците потребяват 320 пъти повече от ресурсите в сравнение с Кения.
Милиарди хора - 1 на всеки 7 - по света днес са гладни, но не защото планетата не може да произведе достатъчно храна, за да ги нахрани. Все пак половината от храната, която се произвежда в света, се изхвърля, независимо дали гние по полетата, на пазарите или в хладилниците ни. Можем да нахраним 7 милиарда, 8 милиарда, 9 милиарда и вероятно повече - ако решим да го направим".
Не твърде много, а много възрастни хора
За някои демографи все пак този рекорд е предвестник на бурни времена - държавите трябва да смогнат на бързата урбанизация, замърсяването на околната среда и търсенето на здравни услуги, образование, ресурси и работни места.
Други смятат, че дългосрочният проблем ще бъде не нарастването, а намаляването на населението - раждаемостта ще спадне, а все по-малко работещи ще трябва да издържат увеличаващия се дял на пенсионерите.
Скоро Индия (с население от 1.2 млрд. души), в която се шири ужасяваща бедност, ще изпревари Китай (сега с 1.3 млрд. жители) като страната с най-голямо население в света. Нигерия, която днес е най-населената африканска държава със 162 млн. души, ще преживее бум на населението, което ще достигне почти 750 млн. до средата на века.
В същото време високо индустриализираната Германия и развиващата се Етиопия имат почти еднакъв брой жители - малко над 80 милиона. След 40 години обаче етиопците ще бъдат вече 174 милиона, докато германците, поради намаляващата раждаемост и застаряването на населението, ще се свият до 72 милиона.
Някои експерти се опасяват, че кривата на прираста на населението ще завие рязко надолу и ще остави света с твърде много възрастни хора, които младите трябва да издържат финансово. Тази тенденция вече допринесе за сегашната финансова криза, като увеличи цените на здравеопазването и социалните осигуровки и може би намали производителността.
От 7 млрд. жители 1.8 млрд. са на възраст между 10 и 24 години и 90% от тях са в развиващите се страни, изчислиха през седмицата експертите на ООН, цитирани от "Ройтерс".
Те обаче са една от най-уязвимите групи от световното население. Не всички имат достъп до образование и качествени медицински услуги, а в разгара на глобалната криза в развитите се оказаха сред най-големите потърпевши, тъй като именно сред младите хора безработицата е най-висока.
В същото време в развитите държави делът на младите е значително по-малък и те се изправят пред сериозен икономически проблем в бъдеще - застаряването на населението. След две десетилетия години една трета от жителите на някои развити западни и азиатски държави ще бъде над 65 години.
Типични примери за държави, в които застаряването на населението се превръща в сериозен проблем, са Япония, Италия и Германия.
В най-лошия случай ще има конфликт между поколенията. Кохорта от хора в напреднала и средна възраст може да блокира достъпа до работа на младите и да лобира яростно, за да задържи неудържимите си позиции, докато гневните младежи чувстват, че не им се дава възможност, а междувременно са принудени да плащат крайната финансова сметка. Някои вярват, че този феномен вече се наблюдава в части от развития свят.
"Истинският проблем със стареенето на населението е свързан с икономическия растеж", коментира Джак Голдстоун, професор в университета "Джордж Мейсън" във Вашингтон и водещ експерт по демография. "Ако имаме растеж, можем да си позволим пенсии и здравеопазване за старото поколение. Ако нямаме обаче, всички ще страдат."
Между раждаемостта и стандарта на живот има пряка връзка
В наши дни около 3 милиарда души по света оцеляват с под 2 долара на ден.
Ако в развиващите се страни се правят по-големи инвестиции в образованието, здравеопазването и подготовката на децата за трудовия пазар, те ще бъдат стимулирани да се измъкнат от бедността, вместо да я възпроизвеждат.
Подобряването на жизнените условия, както и на образованието сред населението водят до семейства с по-малко на брой деца.
Това създава възможност да се инвестира повече в образование и здравеопазване на децата и те да бъдат стимулирани да се измъкнат от бедността.
Важен политически инструмент за справяне с нарастващото население е осигуряването на възможност на жените за семейно планиране, твърдят експерти. Според тях 215 млн. жени по света искат това, но не го получават. Достъпът до образование също е важен, тъй като мотивира жените да раждат по-малко деца и да се грижат по-добре за здравето им.
Населението расте.....а разума остава константа Или намалява
Развитите държави не можаха да разберат,че с геноцид от сорта на СПИН и войни няма да претопят Африка.Напротив!За да се запази, живота разчита на количеството.Така е било и в България 60-те, когато да имаш 8-10 братя и сестри е било нещо нормално.Трябвало е работна ръка за нивата пък и негласно хората са се подсигурявали да не изчезне рода им ако не уцелее някое от децата.В момента в България се получава обатния ефект.Нито сме богати,нито имаме сигурност за бъдещето на поколението си,а раждаемостта е най-ниската в Европа.Явно сме загубили живеца в себе си
Бедни, но усмихнати, озарени, са хората от индия на снимката. С чисти дрехи и много деца, въобще щастливи хора и горещ вятър! Да са живи и здрави. А, там където няма щастие няма и деца. България е вън от сметката и на запад и на изток.