В най-бедните страни-членки на ЕС - България и Румъния e най-ниската продължителност на живота от 27-те страни в общността. Tова става ясно от първия по рода си доклад за състоянието на здравето в Европа, публикуван от Европейската комисия и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
Средната продължителност на живота при мъжете е по 69 години, а при жените - 76 години. За сравнение във Франция, която е начело в класацията, годините са 84 за жените и 77 за мъжете.
В доклада се посочва също, че България е на първо място по смъртност в ЕС от сърдечни и мозъчни удари и е на предпредпоследно място по детска смъртност.
Повече от половината европейци са с наднормено тегло или затлъстели, сочат данните на доклада. Темповете на затлъстяване са се ускорили близо два пъти за последните 20 години, твърдят експертите.
Сред най-дебелите нации са британците, ирландците и малтийците, а в другият край на класацията са Румъния, Швейцария и Италия. България се нарежда на 9-о място сред слабите народи.
Експертите смятат, че ключът към обръщането на тенденцията е създаването на здравословни навици при децата. Сега едно на всеки седем деца в Европа е с наднормено тегло, а само едно на пет прави редовно физически упражнения.
И ракът ни мори
През септември друго проучване установи, че в България се наблюдава изключително висока болнична онкологична смъртност - 232,9 на 100 000 при 175,2 на 100 000 население в ЕС, както и относително ниска хоспитализирана заболеваемост в различните региони. Това важи особено в Северозападния - 597,2/100 000 и Централния южен регион - 676,8/100 000 при 1692,7/100 000 за ЕС.
Вторият приоритет при преструктурирането на болничната помощ е подобряване на възможностите за долекуване и продължително лечение. Необходимостта за това е продиктувано от застаряване на нацията.
В момента процентът на хората у нас над 65 години е един от най-високите в ЕС. Това допринася за увеличаване на хроничните заболявания и в частност на случаите на заболеваемост и смъртност в следствие на онкологични и сърдечносъдови заболявания.
При липсата на специализирани заведения за продължително лечение, хронично болните пациенти се настаняват в болниците за лечение на остри заболявания, което води до значителното увеличение на хоспитализациите - с 60% от 2005 г. насам.