Собственици на заведения в Студентски град продължават с протестите срещу ограниченията, които им налага приет на първо четене законопроект за промени в Закона за висшето образование.
Текстът предвижда след 22 часа да се затварят всички игрални зали, ресторанти и клубове, които работят в студентските общежития или са на отстояние 100 метра от тях или са в имоти на университети. В имотите, собственост на университети, пък е забранено да има заведения за хранене и развлечения с работно време след 22 часа.
Промените предизвикаха освен парламентарен и силен обществен дебат. В Студентски град работят 191 заведения, в този обхват попадат близо 70.
"Този дебат е лицемерен - ще се решат ли проблемите чрез ограничаване на работното време на едно заведение? Студентски град е един обикновен квартал на София, той не е кампус."
Това каза по БНТ адвокат Вангел Кьосев, представител на собствениците и ползвателите на заведения за хранене и развлечения в Студентски град.
Според юриста е странно защо трябва да има ограничения за заведенията в един район на София, след като в другите няма такива. Кьосев повтори, че собствениците и ползвателите на обекти в Студентски град са готови да финансират допълнителна частна охрана, да инвестират в маркировки и всякакви решения, които ще подобрят средата.
"По престъпност Студентски град не се нарежда на първите места в София. Ако просто затворим заведения, младите хора ще се пренесат пред магазините. Това впрочем се случва и сега", каза още Вангел Кьосев.
По-рано протестиращите разпространиха отворено писмо, в което казват, че новият закон няма да доведе по повишаване на сигурността и безопасността на студентите. Според тях в текстовете са допуснати пропуски, тъй като казината и игралните зали се приравняват със заведенията за хранене и развлечения и настояват това да не се прави.
Налагането на ограничено работно време ще доведе до алтернативни начини за събиране на големи групи хора, които искат да се забавляват, се посочва в писмото.
Представители на бизнеса са внесли в Народното събрание становището си с конкретни предложения в закона. "Искаме да има диференциация на заведенията за хранене и развлечения, защото според закона за туризма - те биват различни видове", казва Кьосев, цитиран от inews.bg.
Сред предложенията на бранша е собствениците на заведения да финансират частна охрана от 5 патрула, които да наблюдават реда в Студентски град от 20.00 часа вечерта до 6.00 сутринта.
Тезата на защитниците на промените е, че когато става дума за поправки в Закона за висшето образование, целта им би следвало да бъде сигурността на студентите, качеството на тяхното образование.
200 охранители, по 36 камери в заведение
В заведенията в Студентския град в София всяка вечер работят около 200 охранители, за да се гарантира сигурността на клиентите, заявиха ресторантьорите.
В заведенията ни има минимум по 36 видеокамери, а за нас са комплимент коментарите, че "по-хубави заведения нямало и в Монте Карло", посочиха собствениците.
На брифинга на собствениците присъства и Силвия Петрова, която каза, че е била студентка в Лондон и в София.
По думите й в Студентския град в София студентите учат един месец в годината - когато е изпитната сесия, а по света студентите се оценяват всяка седмица и имат толкова много задания, че нямат време да обикалят постоянно заведенията.
Публично известно е, че студентите в България могат да посещават лекции, когато желаят, а в университета в Лондон, където съм учила, ако два пъти отсъстваш от лекция, трябва да повториш класа, коментира Петрова.
Тя призова да се подобри сигурността в общежитията в Студентския град, защото "те са като Аврамов дом - всеки влиза, излиза и няма никакъв контрол".
По света студентските общежития са по-скъпи от квартирите, но младите хора предпочитат общежитията, защото са по-сигурни, каза Силвия Петрова.
Председателят на браншовата асоциация на ресторантьорите в София Атанас Димитров призова парламентарната образователна комисия отново да се срещне с ресторантьорите, за да се намери баланс между обществения и частния интерес в Студентския град.