Методът за изчисление на мандатите след парламентарните избори от 5 октомври предизвика верижен протест сред недоволни от полученото преразпределение по места след прибавянето на гласовете от чужбина.
След недоволството в Кюстендилския МИР заради излъчването на един от общо четири мандата в полза на кандидата на ДПС Александър Методиев (известен като Бат Сали бивш депутат в 42-то Народно събрание), протестът се пренесе в още два малки избирателни района - Габрово и Ямбол.
В Габрово ДПС се подрежда на 7-мо място по брой гласове, но заради националната квота на преразпределение, в която влизат и гласовете от чужбина, Четин Казак получава мандат за депутат.
Тъй като Габрово излъчва четирима народни представители, в парламента влизат двама от ГЕРБ, 1 от БСП и 1 от ДПС.
"Това е показателно, че системата за преразпределение на мандатите не е действаща", коментира Красимир Ташев, активист на ББЦ в Габрово пред ТВ7. Местните структури на смятащите се за ощетени партии готвят протест в понеделник.
По същия повод за днес е насрочен протест в Ямбол, по инициатива на местната организация на ГЕРБ. Четирите мандата на 31 МИР се разпределят по следния начин: 1 за ГЕРБ (с 32,75%), 2 за БСП (с 24,29%) и 1 за ДПС (с 6,54%).
Според недоволните това преразпределение било "безпрецедентна подмяна на вота на избирателите".
"Няма как политическата сила, спечелила безапелационна победа в региона да има един депутат, а БСП да получава два депутатски мандата", пише в обръщение на ГЕРБ-Ямбол, цитирано от "Дарик".
Моделът Хеър-Ниймайер, познат като "метод на най-големия остатък" беше въведен в България през 2007 г. като заместител на използвания дотогава метод на най-високата средна стойност Д'Ондт.
Моделът е един от най-разпространените начини за разпределяне на мандати между политически партии при пропорционална система с кандидатски листи.
Характерно за него е, че е относително по-благоприятен за малките партии, като толерира многопартийна система. За разлика от него методът Д'Ондт преизчислява повече мандати за най-големите партии.