Председателят на Върховния административен съд Георги Колев обяви, че е "против" гражданската конфискация, предвидена в новия законопроект за конфискациите. Колев съобщи позицията си в предаването "Седмицата" на Дарик радио.
За да се докаже, че един човек е престъпник, е необходима влязла в сила присъда, посочи Колев. Според него преди евентуална присъда трябва по-широко да се използват мерки като запориране на доходи и възбрана върху имущество, вместо да се пристъпва директно към конфискация.
Миналата седмица Министерството на правосъдието публикува проект за въвеждането на нов вид гражданска конфискация, който предвижда да не е необходима присъда за престъпление, за да започне проверка на имуществото, придобито през последните 20 години, която да бъде последвана от конфискация. Достатъчно ще е извършването на някакво нарушение, което да предизвика ревизия от комисията за отнемане назаконното имущество, известна като "Кушлев", и тя да установи, че доходите на проверявания и имотите му се разминават с минимум 60 000 лева.
Използвайки данни на националната статистика и БНБ икономистът Георги Ганев от Центъра за либерални стратегии изчисли, че между 100 000 и 400 000 български семейства са застрашени от новия проектозакон за отнемане в полза на държавата на имущество, придобито от престъпна или друга незаконна дейност. Те са натрупали значително количество нерегистриран доход през последните 15 години.
"Само нарушилите закона трябва да се страхуват", коментира тогава правосъдният министър Маргарита Попова. Заради опасения, че се дава път на конфискация по анонимни сигнали, тя посочи, че комисията "Кушлев" няма да се занимава с донесения на съседи.
В отговор на въпрос дали има "Октопод" в България, Колев посочи, че "определено има данни за наличие на такива структури", които според него са няколко. Той определи като несериозно твърдението, че главен прокурор може да поръча и извърши убийство и посочи, че само веднъж се е виждал с бившия главен прокурор Никола Филчев.
Колев обясни, че неговият отвод по делото за убийството на ямболската адвокатка Надежда Георгиева е поискан заради жалби за забавяне на делото, но обясни, че забавянето е било продиктувано от обективни обстоятелства. Като пример той посочи жалбите и факта, че делото се е гледало задочно срещу единия от подсъдимите. Колев беше съдия по делото до юни 2006, когато даде отвод.
По повод намеренията си за реформа във ВАС, Колев, избран за председател преди две седмици - и единствен кандидат за поста, посочи отново, че първата му задача е намаляване на натовареността на съдиите.