Брюксел: 44 на сто от българите живеят в лишения

Европейската комисия определя нивата на бедност у нас като тревожни, предаде БНР.

В България пет пъти повече хора от средното за ЕС търпят сериозни материални лишения, гласи представен днес анализ на социалната ситуация в общността, в който има специален раздел за нашата страна.

Крайните мерки за икономии са подобрили значително бюджетните позиции, но на цената на растящо социално недоволство, пише в частта за България.

Еврокомисията отбелязва още, че масовите протести, довели до оставка на правителството, били предизвикани от необичайно високите сметки за електричество, което е един от основните разходи за българските семейства.

85% от месечните доходи на домакинствата отиват за покриването на основни нужни, 44% от хората у нас търпят сериозни материални лишения, пише още в анализа.

България е най-бедната страна в Европейския съюз - 49% от населението, 52% от децата и 61% от пенсионерите са застрашени от бедност и социално изключване. Тези нива са два пъти над средноевропейските.

Заедно с Италия, Испания, Гърция и Кипър България е и сред страните, в които младежката безработица надхвърля над 20%. В края на миналата година у нас е регистриран вторият най-голям спад на заетостта като цяло.

В същото време сме на първо място по несъответствие между квалификацията и уменията на търсещите работа и нуждите на пазара на труда.

Негативната картина допълват и неблагоприятните демографски тенденции. Продължителността на живота на жените у нас е най-ниската в Евросъюза - 78 години при средни над 83. Мъжете живеят до 71 години, което е третата най-ниска продължителност на живота.

Как плащат в Германия и у нас

Почасовото заплащане в германските частни фирми през 2012 г. е било средно около 31 евро. Това сочат данните на федералната статистическа агенция Дестатис.

От гледна точка на нивото на разходите за труд Германия се нарежда на осмо място в ЕС, съобщава в. "Берлинер моргенпост".

Работодателите в германския частен сектор са плащали 32% повече от средното почасово заплащане в ЕС, но с 11% по-малко в сравнение с Франция.

Швеция е страната с най-високо заплащане - 41.90 евро на час. България се нарежда на последно място с едва 3.70 евро. Не е ясно откъде са взети данните за България, при положение, че минималната работна заплата е 310 лева.

#1 John Smith 26.03.2013 в 15:13:43

И какво???Констатирали ЕК ще си го премести в другият крачол... Тва е национална катастрофа, а не "тревожно".

#2 DonTsetsi 26.03.2013 в 15:57:25

Пак бием всички рекорди. Както казаха някои наши управляващи, Европа трябва да вземе фискалната ни политика за пример. Да се учат от чуждите грешки...

Новините

Най-четените