Кой иска стадион "Васил Левски" и Зимния дворец

Хижи и спортни бази с национално значение ще могат да се отдават под наем на фондации и спортни федерации. Парламентът прие на първо четене днес промени в закона за физическото възпитание и спорта, внесени още през февруари от МС.

Законопроектът беше приет със 105 гласа "за", 1 "против" и 11 "въздържал се".

Те предвиждат и облекчен режим за преотстъпване на спортните обекти на спортни клубове и федерации - не чрез търг или конкурс, а чрез преотстъпване на право на ползване. Хижите също ще могат да се дават чрез право на ползване на туристически дружества. При това за доста дълъг срок от 20 години.

В момента законът забранява отдаването под наем и преотстъпването на национални спортни обекти и хижи, изброени в приложение към него. Там са описани обекти като Националния стадион "Васил Левски", комплекс "Диана", колодрум "Сердика", тенис зала "София", които - след окончателното приемане на промените на второ четене, ще могат да се управляват от спортни федерации или фондации, които работят в тази сфера.

Промените отварят вратата и към защитените от отдаване под наем хижи каквито са Национален пещерен дом - с. Карлуково, хижа "Плевен" - Стара планина, хижа "Здравец" в Родопите, хижа "Пионерска" и "Седемте езера" в Рила, повечето от които са в момента към Българския туристически съюз.

Досега това не беше възможно - хижите се отдаваха по реда на закона за концесиите.

Предстои да отпаднат и още над десет обекта с национално значение като Зимния дворец в София, двореца на културата и спорта във Варна, националния комплекс в Белмекен, зала "Фестивална" и др. Те ще могат да се отдават под наем за 10 години.

Някои намерения за второ четене

От групата на ГЕРБ обясниха, че бонусът с преотстъпеното право на ползване може да отпадне между първо и второ четене заради процедурите за тези обекти, приети вече в закона за публично-частното партньорство.

Управляващото мнозинство обаче не е обявило намерения за промяна в текста, който позволява отдаването под наем на националнозначими обекти.

За да бъдат преотстъпени с право на ползване спортните обекти и съоръжения - държавна и общинска собственост, спортните клубове и федерации се изисква да представят финансово обезпечена инвестиционна програма за поддръжката, развитието и модернизацията им.

Тези договори ще са за 20 години. В случай че собственикът реши, правото на ползване може да се дава чрез преотстъпване, а не чрез търг или конкурс.

Според опозицията това означава, че те ще отидат в ръцете на избрани дружества и достъпът до тях ще бъде ограничен и затруднен. 

Освен това от сегашния закон отпада забраната спортни обекти и съоръжения - публична държавна или публична общинска собственост, да се включват в имуществото на търговски дружества.

#1 MacAllister 21.06.2012 в 16:35:23

После що блокираме кръстовищата - ами ще ги блокираме, днес едно, утре повече ...

#2 Джони Ди 21.06.2012 в 18:56:36

След три години имитация на реформи и обсебване на цялата власт, дойде и времето на ускорения грабеж. Има ли значение кой иска стадион Васил Левски - Черепа, Компира, Цоко или Боко ... ще им се дадат за жълти стотинки срещу комисиионна в партийната касичка. Освен платената двойно спрямо пазарните цени Арена Армеец, ГЕРБ и не е боднал и един пирон по спортните обекти нито в страната, нито в София. ... сещам се, май оправиха стадиона на Бистришките тигри. Спортните клубове и федерациите са в по-голямата си част мафиотски организации, финансиране от мутри ... те ли ще се погрижат за масовия спорт? В София цените на час в закрит басейни са между 8 и 15 лева. При средни доходи от 700- 800 лв. на месец за работещите.

Новините

Най-четените