Хиляди бранят демокрацията от Виктор Орбан

Хиляди хора излязоха по улиците на Будапеща в знак на протест срещу промените в основния закон на страната, предаде Ройтерс. Опасенията им са, че текстовете ще ограничат демократичните права на гражданите.

Европейският съюз и САЩ също изразиха притеснения от промените в конституцията.

Премиерът Виктор Орбан и партията му „Фидес" имат нужното мнозинство в парламента, за да прокарат промените. Окончателният вот е насрочен за 11 март.

След влизането на текстовете в сила, решенията на Конституционния съд от преди приемането на новата Конституция през 2012 г. ще бъдат отменени. Сериозни промени ще има в областите образование, грижа за бездомните хора, семейното законодателство и други.

Така, например, студентите държавна поръчка ще бъдат задължени да работят в Унгария за определено време след дипломирането си. В противен случай ще трябва да заплащат обучението си на държавата.

Макар фактическото съжителство да не е инкриминирано, в основния закон ще залегне преференция за традиционното семейство от мъж и жена, като за основа се приема бракът и отношението между родител и дете.

Властите ще бъдат задължени да осигуряват подслон на бездомни хора, но и ще имат право да им забраняват да живеят на определени територии.

Само обществените медии ще имат право да излъчват политическа реклама преди избори, като се гарантира равното ефирно присъствие на всички допуснати до вота. Въвеждат се механизми за преследване на словото на омразата, макар да има съмнения, че това е само пореден механизъм за цензура.

Централизацията на съдебната система се засилва, като вече доминираната от „Фидес" Национална съдебна служба ще може да мести дадено дело от един съд в друг.

Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу проведе телефонен разговор с Виктор Орбан, в който го призова правителството да реагира „съобразно демократичните принципи на ЕС".

В отговор унгарският премиер изпрати в Брюксел писмо, в което се посочва, че страната ще действа в съответствие с нормите и правилата на Европейския съюз, но без повече подробности.

По-рано Съветът на Европа, Държавният департамент на САЩ и неправителствени организации призоваха гласуването на промените да бъде отложено.

Реакцията не закъсня и председателят на парламентарната група на „Фидес" Антал Роган свика специална пресконференция, в която обяви, че външният натиск върху управляващите в Унгария е „неприемлив".

#1 pepe 10.03.2013 в 19:51:14

Ами на мен нещтата, описани поне в тази статия като предстоящи промени ми изглеждат съвсем наред и резонни. Ако държавата ти е платила образованието е нормално да иска да работиш в нейните предели определено време, или да си го платиш - все едно си връщаш студентския заем - какво нередно има тук. Не е задължително една държава да обучава за своя сметка специалисти за други. За семейството - никой не забранява хората да не правят семейства, или да си живеят в хомосексуални двойки, но деца се създават в нормални хетеросексуални семейства и е нормално, даже добре държавата да ги стимулира за това. Властите се задължават да осигуряват подслон на нуждаещите се - всички нуждаещи се - това е повече, отколкото прави която и да било друга държава, а за това, че може да им определя къде да живеят - ами и това е нормално - след като държавата ги подслонява и ги храни, значи тя трябва и да може да определи къде да ги подслони. За обществените медии и изборите - това също не е лошо, защото е единствения начин да се гарантира равно представяне на партиите на избори без значение от това, коя има богати "спонсори" и коя не. За съдебната им система фактически нищо не се казва, освен, че ще могат да местят дела...

#2 MaminSin 10.03.2013 в 21:02:45

Орбан е това, което Борисов искаше, но никога няма да бъде... След 10 години на Орбан ще му строят паметници, а Унгария ще се е изравнила поне с Австрия. След 10 години България ще е 6 милиона - 2 милиона цигани, 3 милиона пенсионери и 1 милион нерешителни, които още ще се колебаят дали да си опаковат багажа.

Новините

Най-четените