Обвиненият в шпионаж в САЩ Едуард Сноудън, който втора седмица се намира в транзитната зона на московското летище Шереметиево, проговори, за да обещае още нови разкрития в следващите дни.
Освен това 29-годишният Сноудън, разкрил американската правителствена програма за масово проследяване PRISM, е разпратил писма до 21 държави, в които иска политическо убежище.
В изявление, разпостранено от WikiLeaks, Сноудън обяви, че остава на свобода, за да разкрива още подробности от шпионските програми на САЩ.
Британският в. Guardian цитира еквадорския президент Рафаел Кореа, според когото Сноудън може да получи убежище едва в момента, в който достигне до територията на южноамериканската държава.
Кореа даже каза, че укриващият се в транзитната зона на московското летище "Шерметиево" американец вече е проблем на руските власти. Смята се, че САЩ оказват силен политически натиск на Еквадор да не приеме Сноудън. Латиноамериканската страна, която даде такова на Джулиан Асанж, разкрил чрез Wikileaks стотици хиляди секретни американски грами, ползва преференции при търговията със САЩ.
Твърдо решен
"Без значение колко дни ми остават, аз оставам предан на борбата за справедливост в този неравен свят", пише Едуард Сноудън. Той посочва, че обществото е подкрепило разкритията му, но американското правителство е реагирало с излизащо от рамките на правосъдието преследване, което му коствало семейството, възможността да пътува свободно и правото му на спокоен живот.
Сноудън директно нападна президента Барак Обама и заместника му Джо Байдън заради опитите на Белия дом да влияе на Еквадор. "Без никакъв съдебен акт, администрацията иска да ограничи основно мое право. Право, което принадлежи на всички - да търся убежище... Те целят да изплашат не мен, а тези, които ще дойдат след мен", категоричен е беглецът.
И сега - накъде?
WikiLeaks съобщи, че Сноудън е подготвил документи за убежище в 21 държави, сред които Австрия, Боливия, Куба, Финландия, Китай, Бразилия, Франция, Германия, Ирландия, Италия, Холандия, Никарагуа, Норвегия, Полша, Испания, Швейцария и Венецуела.
Молбите са били предадени на руски официален представител на летище "Шерметиево", който ги е отнесъл в съответните посолства. Кремъл официално отказва коментар по случая.
На този етап е известно, че Русия ще даде убежище на Едуард Сноудън само при условие, че спре да разкрива информация за следенето, извършвано от американските власти.
"Той трябва да спре да вреди на американските ни партньори, колкото и странно да звучи, казано от мен", заяви президентът Владимир Путин. По-рано той беше коментирал, че методите на Вашингтон могат да бъдат оправдани с борбата с тероризма.