Сръбската църква призова властите да не се отказват от Косово

Сръбската православна църква призова властите в Белград да не предават Косово. Апелът идва два преди решаващия 9 април, когато Сърбия трябва да отговори приема ли подготвения с посредничество на ЕС план за уреждане на статута на бившата сръбска провинция, обявила независимост през 2008 г.

Обръщението е към президента-националист Томислав Николич, премиера социалист Ивица Дачич и вицепремиера и ръководител на най-голямата партия в управляващата коалииция Александър Вучич.

За сърбите, след битката на Косово поле през 1389 г., тези 11 000 кв.м са люлка на сръбската нация и православие - крал Сава Неманич (1219-1233) обявява Сръбската архиепископия за патриаршия. А от 1346 г. тя се помещава в разположения в Метохия - западната част на Косово, град Печ.

Оттогава до ден днешен там са били построени над 1300 православни църкви и манастири. Днес 90% от населението са албанци, изповядващи исляма. В северните части са останали около 50 000 етнически сърби.

Сръбският патриарх Ириней заяви: "Най-важното обещание преди и след изборите, поето от вас, който получихте мандат да направлявате сръбския кораб в тези бурни времена, бе, че никога, при никакви обстоятелства няма да предадете или да продадете нашето Косово, историческата Стара Сърбия".

"Никое сръбско ръководство, включително днешното, няма право или мандат да приеме условията, които не са били поставяни на нито една от страните-кандидати. Цената на входния билет е твърд е висока", се казва още в писмото на сръбската църква.

"Сърбия не бива да се съгласява да плати подобна цена предварително срещу стока, която може никога да не получи", допълва патриархът.

Ако отхвърли предложението на ЕС, Сърбия ще се раздели с шансовете скоро да започне преговори с Брюксел.

През декември м.г. Белград беше предложил свой план, който включваше и специален статут за сръбската православна църква в Косово, в който да бъде включено споразумение с властите в Прищина за осигуряване безопасността на църковните обекти.

Една от основните постановки в сръбското предложение беше създаването в северните райони на Косово на автономна общност на сръбските селища със свои органи на властта. Ключов момент в него беше демилитаризирането на Косово, като единствените въоръжени формирования на негова територия да останат полициите на албанците и сърбите. Предложението се основаваше на опита испанската автономна област Каталуния.

Новините

Най-четените