Българските кулинарни продукти могат да влязат под световното културно наследство ЮНЕСКО, като това се отнася и за народното ни творчество, песни, танци и занаяти, съобщи зам.- министърът на земеделието и храните Светлана Боянова по време на международния земеделски салон в Париж.
Франция вече ни е изпреварила, защото тя е вкарала своите кулинарни продукти под егидата на културната организация.
Наскоро дори френският министър на културата Митеран Фредерик заяви, че любимото му ястие е кисело мляко с краставици, което всъщност е български таратор, припомни зам.-министърът.
В момента националната кухня на държави като Франция, Испания, Италия и др. са част от списъка на нематериалното културно наследство.
Процедурата по одобрение за включване към списъка с нематериално културно наследство обикновено трае около година, като се правят няколко проверки и се събира историческа информация за оригинални рецепти и др.
Ефектът от него има огромно значение за развитието не само на търговията, но и на културния туризъм.
Кулинарният, като част от него, набира все по-голяма скорост.
Преди дни в София бе открит център за опазване на нематериалното културно наследство към ЮНЕСКО, на което присъства генералният директор на организацията Ирина Бокова.
Центърът е единствен по рода си в Европа и един от шестте в цял свят, като целта му е да се събере информация и да се съхранят специфичните обичаи и традиции на народите от Югоизточна Европа.