След като действа като букмейкърска фирма по отношение на вдигането или не-вдигането на ДДС, днес властта взе решение - нито ДДС, нито други данъци ще се вдигат до края на годината.
Обяви го официално след заседание на тристранката министърът на финансите Симеон Дянков, въпреки че официалните данни за бюджета показват 1.67 млрд. лева "на червено" за март.
Според участници в заседанието Дянков е дал гаранции, че плоският данък от 10% и ДДС "няма да се пипат". По думите им финансовият министър заявил, че ако не изпълни обещанието си за запазване на данъците, ще си подаде оставката.
Представителите на правителството, работодателите и синдикатите обсъждаха днес кога ще задействат 60-те антикризисни мерки, приети от кабинета на 31 март, както и други, по които няма постигнато съгласие. В заседанието на тристранката се включи и премиерът Бойко Борисов, за да информира социалните партньори дали ще се увеличава ДДС.
По БНР по-рано днес Дянков обяви, че имало 80% вероятност ДДС да не се вдигне, ако се ускорят реформите, като например пенсионната. Тя обаче беше стопирана заради страх от протести, а в неделя социалният министър Тотю Младенов обяви, че пенсионната вноска можела да се повиши с 1%. Ден преди това той обяви точно обратното...
В неделя министър-председателят обеща, че ще предложи такива антикризисни мерки, от които народът ще остане доволен. В широкоформатно интервю пред "24 часа" днес пък Борисов казва, че трябва мнооооого да го убеждават експертите, за да вдигне ДДС-то. Борисов обаче пак казва, че си е оставил отворена все пак вратичката за вдигане на ДДС-то, понеже отнякъде трябвало да се намерят 750 млн. за хазната.
На 29 април министър-председателят заяви, че на 5 май правителството ще повиши ДДС. Оттогава до днес Борисов лавира между "правим всичко възможно да не го вдигнем" и "няма да го вдигнем", а съпротивата срещу увеличението е повсеместна - в бизнес, експерти, граждани и дори членове на кабинета.
Пред журналисти днес заместник-председателят на парламентарната бюджетна комисия Стоян Мавродиев от ГЕРБ се обяви против вдигането на ДДС. Според него е по-добре и разумно да се свият бюджетните разходи.
″Споделям тезата, че дори 10 процентно съкращение на администрацията би било полезно″, коментира той и допълни, че реформи в пенсионната и здравната система, съкращаване на излишни и неефективни структури биха помогнали да не се вдигат данъци. По думите на Мавродиев тъй като и премиерът, и финансовият министър били реформатори, ще предложат "много по-сериозни и по-бързи мерки″.
В края на миналата седмица източници от бюджетната комисия в парламента съобщиха, че обсъжданият вариант е 23 или 24%. Имало разчети и за 25% обаче.
ДДС и схемата за болничните
На днешното заседание на тристранката социалните партньори и кабинета обсъдиха за пореден път и промяната в схемата за плащане на болнични, по която не е постигнато разбирателство. Не стана ясно има ли такова и днес.
Проблемът идва от предложението на кабинета третият ден да е за сметка на работника и оттам нататък - от четвърти, да се включва Националният осигурителен институт. Работодатели предложиха да поемат първите три дни от болничните, но с 60% плащане.
Близо 90% от болничните, които се издават в България, са за три дни и с тях и най-много се злоупотребява, констатираха от социалното министерство и НОИ.
Освен това ще се обсъжда и предложение на пациентски организации за въвеждането на такса рецепта от 1 лев, която ще спести на здравната каса 450 000 лева. Става въпрос за лекарствата, които НЗОК плаща на 100 процента, пациентите да плащат по 1 лев.
Сега това левче се превежда за всяка такава рецепта на аптеките от Здравната каса. Вариантът за социално-слабите и инвалидите, които получават лекарства, покривани сто процента от касата, е таксата рецепта да се плаща от Министерството на труда и социалната политика.
Пациентските организации са склонни да приемат подобна мярка само ако има 100-процентова гаранция, че ще се запази сегашното ниво на реимбурсация на медикаментите, т.е. няма да се налага да се орязват различни заболявания, казаха оттам.
От НЗОК преговарят и с дистрибутори и производители на лекарства в опит да ги убедят да намалят цените на медикаментите, които предлагат.
До момента все още българските производители на лекарства не са дали становище дали биха могли да дадат 5-процентна отстъпка.
Дистрибуторите са се съгласили да фиксират тяхната надценка на минималната от нормативно определената, която е 6%.
Целта и причината поради която пациентските организации са склонни да приемат подобна мярка е единствено и само ако има 100-процентова гаранция, че ще се запази сегашното ниво на реимбурсация на медикаментите, т.е. няма да се налага да се орязват различни заболявания.
По данни на НЗОК над 6,2 млн. лева е преразходът за лекарства през март т.г., а през февруари и януари е бил съответно 4 млн. лева и 5 млн. лева. Според бюджета месечният лимит за медикаменти, плащани от касата, е 26 млн. лева.
Бюджетът за март на червено с 1.67 млрд. лева
Междувременно днес излязоха и данните за състоянието на бюджета през март.
Бюджетният дефицит за първите три месеца на 2010 г. е 1,67 млрд. лева, от които 270,9 млн. лева са само през март. Фискалният резерв към 31 март е 6,3 млрд. лева - на законовия си минимум.
През първото тримесечие на 2010 г. се очертава изоставане главно в частта на данъчните приходи - ДДС, където минусът е за близо 606 млн. лева спрямо същия период м.г., акцизи, корпоративните данъци и др.